Sorulara Dön
4
Meta

Güneş ışınları ağzı açık bir kapta duran suya herhangi bir zarar verir mi?

Köyde yaşayan yaşlı ınsanların, ağzı açık kapta duran su eğer direk olarak güneş ışığı görmüşse suyu abdest alırken vs zararlı olduğu gerekçesiyle kullanmıyorlar. Bunun bir mit mi yoksa geçerli bir nedeni var mı öğrenip aktarmak istiyorum

1
509 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Araştırmalarıma göre bir mitten fazlası değil.

Öncelikle Güneş ışınlarının suya etkisini gözlemleyelim, Güneş'in dünyaya gönderdiği ışınların içinde UV ışını da bulunur ve UV ışınının en bilindik özelliklerinden birisi hücre DNA'sının yapısını değiştirmesi, kansere yol açması gibi şeyler. Bu yüzden 10:00 ile 16:00 arasında uzmanlar dışarıya çıkmayı pek sağlıklı bulmuyor.

Peki UV ışınlarının suya etkisi ne? UV ışınları sudaki bakterilerin DNA'sını bozarak onları kendilerini imha ettirmeye, hücre iflasına sürüklüyor. Yani kısacası sudaki bakterileri öldürüyor. Ki bu da güvenli bir şekilde su içmemize yardımcı olmuş oluyor.

2001 yılında Bob Dell isimli bir bilim adamı Afrika'da AIDS ile ilgili bir araştırmaya gönüllü olarak katılıyor ve çocukların ineklerin su içtiği yalaktan su içtiklerini görüyor, bunun üzerine bu çocuklara temiz su bulmak için çalışmalara başlıyor. Çocukların içtiği sularda 100 ml'de 14.000 E. coli bakteri tespit ediyor.

E. coli (Escherichia coli) bakterisi memeli hayvanların kalın bağırsağında bulunan bir bakteridir. Bu bakteri türü genelde dışkı ile karışmış sularda varlığını sürdürür. İshal, idrar yolu enfeksiyonu ve hatta kanamalı ishal hatta ölüme bile yol açabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde sularda 100 ml'de 1 E. coli tespit edildiğinde dahi su sistemleri tamamen kesiliyor, yani Afrika'nın halini siz düşünün.

Afrika'da her yıl 2 milyon çocuk su kirliliğinden kaynaklı hastalıklardan ve sakat doğumlardan dolayı hayatını kaybediyor. Bunun üzerine SODIS tekniği uygulanıyor. Bu teknik şeffaf bir pet şişenin sabunla temizlenip ardından su ile doldurulduktan sonra güneş ışığı altında 6 saat bekletilmesidir. Bu sayede suyun içindeki bakteri, virüs ve parazitleri yok ediyorlar. Bob Dell ve arkadaşları Water School adında kurumlar açıyorlar, bu kurumlar sayesinde %80-90 arasında su kaynaklarından ölüm oranları azalıyor.

Water School
Water School
Water School

Özet olarak şudur; bence abdest suyu olarak kullanmamalarının sebebi ya mitlerdir ya da güneş altında kaldığı için suyun ısınması, bu yüzden içmek istememeleridir.

575 görüntülenme
7
Teşekkür (4)
Paylaş
7

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın