Sorulara Dön
1
Beslenme, Spor & Diyet

Gün içinde almamız gereken su miktarı çok fazla olduğu hâlde, vücudumuz neden yeterli seviyede susamıyor?

Bugün hiç su içmedim cümlesini çok sayıda duyarken, bugün hiç yemek yemedim cümlesini duymayız. Nasıl oluyor da vücut alması gereken yemek miktarında doğru yönlendirirken, içmesi gereken su miktarında çoğunlukla etkisiz?

1
310 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

En başta belirtmek isterim ki sorunuzu sorarken ortada genel olarak değil, kendinizi veya etrafınızda ki bir kaç kişiyi baz alarak sormuş gibi bir durum var çünkü; çoğu insan dediğinizin aksine susuzluk etkilerini hisseder. Sorduğunuz soruda genelleme yapmanızın sebebi büyük ihtimal suyu sevmenizin veya sevmemenizin ayrımından kaynaklanıyor. Bazıları su içmekten haz almaz. Sadece gerektiği için az miktarlarda içerler, bazıları ise su içmeyi sever ve tabiri caizse kana kana içerler. Özellikle spor yapıyorsanız 45 dakika - 1 saatlik ağır bir antrenman sonrası boğazının ve göğüs bölgenizin (yemek borusu) adeta yanarcasına sizi uyardığını açıkça fark edebilirsiniz. Ayrıca aşırı terlediğinizde vücut ağzınızda ki tükürük miktarını arttırır ki bunun sebebi vücudunuzda ki sıvı miktarının azalmasıdır.

Konuyu diğer yandan ele alırsak susuzluğun hissedilmemesi sürekli bir şeyler içtiğimiz için olabilir. Tek sıvı olarak ele aldığımız şey tabi ki su değildir. Bunlar kahve, çay, gazlı içecekler vb olabilir. Bunları gün içinde sıkça tüketiriz. Bunun sonucunda ise normal olarak susuzluğu hissetmemizin önüne bir set çekebilir.

Her insanın günlük olarak alması gereken sıvı miktarı vardır. Bu miktar insanların kilosu, yaşı, fiziksel aktivitesine göre büyük değişiklik gösterir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi Standartlarına göre bu miktarlar;

Yetişkin erkekler için: 2500 ml/günlük

Yetişkin kadınlar için: 2000 ml/günlük, (Hamiler kadınlar için: 2300-2800 ml/günlük)

Standartlara göz attığımızda bu miktarların ortalama olarak verildiği görülmektedir. Yani günlük fiziksel aktivitesi neredeyse hiç olmayan ve sürekli masa başında oturarak iş yapan biri için yeterli olabilir ve susuzluk hissi çekmeyebilir fakat ağır fiziksel aktivite isteyen bir iş (inşaat, sporcu gibi) için yeterli olmayıp ağır susuzluk çekebilir.

Özetle: Gün içinde insanların susuzluk hissi yaşayıp, yaşamaması yaşantı stiline, kilosuna ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Günlük standart miktarların altına düşülmesi vücut fonksiyonlarının yerine getirmesini zorlaştırır. Susuzluğun en yaygın (%70) gözüken etkisi baş ağrısı ve halsizlik olarak bilinmektedir. Vücudunuza sıvı sokmanız için susuzluk hissini beklemeniz zararlıdır çünkü; vücudunuzda bir şeylerin çoktan yanlış gittiğinin göstergesidir. Ek olarak yeterli miktarları kendi vücudunuzda gözlemlemek için idrar renginizi takip etmeniz en kolay yöntemlerden biridir. Sağlıklı idrar rengi açık renkli ve hafif sarı/yeşile dönük olan renk olarak bilinmektedir.(Kafein gibi maddeler vücuda sık sık alınıyorsa idrar rengi koyulaşacağı için alınan su miktarı arttırılmalıdır.)

362 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Water Intake, Water Balance, And The Elusive Daily Water Requirement. (25 Mart 2020). Alındığı Tarih: 25 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et