Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Grip aşısı yaptırmak istiyorum. Henüz Türkiye'de aşı yokmuş. Gelecek aşılar ne kadar güvenli?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Grip hastalığına sebep olan “Influenza” virüsü zarflı yapıdadır ve virüs çekirdeğini oluşturan protein (NP) ile zarfı birbirine bağlayan matriks (M) yapısına göre A, B, C ve D tipi olarak sınıflandırılır. Her yıl insanlarda grip salgınlarını oluşturanlar A ve B tipleridir.

A tipi Influenza virüslerin zarf yüzeyinde bulunan iki büyük protein Hemaglütinin (H) -virüsün konakçısında üst solunum yollarındaki epitel hücrelere tutunabilmesini sağlar- hücreye girip kendi RNA'sını konakçı hücrenin kaynaklarını ve mekanizmalarını kullanarak çoğalttıran virüsün konakçı hücreden salınımı Nörominidaz N proteini sayesinde olur. H’nin 16, N'nin ise 9 farklı alt tipi bulunur.

Insanlarda görülen mevsimsel grip salgınlarında A Tipine ait H1N1 ve H3N2 ile B tipine ait iki farklı virus hattı yaygın olarak izole edilmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Ruhsatlı grip aşıları H proteini üzerine tasarlanmıştır. Burdaki strateji virüsün konağa bağlanmasını engellemektir.

3 çeşit grip aşısı ticari olarak ulaşılabilir durumda: 1) inaktif (aşı suşları ısıyla öldürülmüş) 2) canlı zayıflatılmış virüslerden oluşturulmuş aşı 3) rekombinant (H proteinleri bakülovirüslerde üretilmiş) aşılar.

1. Tip aşı enjekte ediliyor ve gribe karşı bir yıl süreyle kanda antikorların dolaşmasını sağlıyor. 2. Tip ve 3. Tip aşı damla veya sprey şeklinde uygulanıyor ve uyguladığınız ağız, burun epitelinde bağışıklık cevabı oluşturuyor. Bu aşılamalar 1 yıl kadar bir cevap oluşturabiliyor. Ama her sene de aşı suşları değişiyor. Bunun sebebi grip virüsünün “antijenik kayma" göstermesi. Grip virüsü bir RNA virüsü ve kendini çoğaltırken hata yaparsa bunu düzeltecek bir genetik mekanizması yok. Bu tek tük oluşan ve düzeltilmeyip biriken hatalar virüsün de değişmesine sebep oluyor. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılı için çıkaracağı aşıyı 7-8 ay kadar önce çalışmaya başlıyor. Öncelikle 2019 başında izole edilen yeni suşları, 2019 yılı aşısını, model hayvanlarda deneyip değişime göre 2020 yılı için 4 aday suş belirliyor ve aşıların etkinlik, güvenlik testlerini yapıyor. Link: 2020-2021 yılı için suşlar 2020 Şubat ayında seçilmiş.

Bu Reklamı Kapat

Malesef bazı yıllarda iyi bir öngörü sağlanamadığı için o yılın aşısı salgın oluşturan virüse karşı iyi bir sonuç vermediği oluyor.

Bazen de domuz, yabani kuş veya evcil tavuklardan yayılan Influenza A Tipi virüslerin “antijenik sapma" gösterdiği görülüyor. Örneğin yabani ördeğin taşıdığı grip virüsü bir domuzu enfekte edebilir eğer aynı domuz insanlarda grip oluşturan bir virüsle de enfekte olmuşsa ve belki domuzu enfekte eden bir grip virüsünü de taşıyorsa insanlara tutunabilecek ördek ve domuz gribi özelliklerini de taşıyan bambaşka bir virüs, insanlara bulaşarak pandemiye sebep olabiliyor.

Gerek pandemilerde acil aşı geliştirip üretememek gerekse her türlü gribe iyi geleceks"universal" bir aşı geliştirilemiyor olması grip aşılarını güçsüz kılıyor. Universal aşı konusunda çalışmalar var. Virüsün daha az değişen, konservatif kısımlarından universal aşılar üretilmeye çalışılsa da bunların istenilen güçte bağışıklık cevabı oluşturmadığı görülüyor. Bu da grip virüsünün aldatıcı karakteriyle alakalı.

124 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Dsö'Nün 2020-2021 Grip Aşısı Suşları. (28 September 2020). Alındığı Tarih: 28 September 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et