Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Gözü açık uyuyabilen insanlar var mı? Nasıl?

Hastalıkla ilgili bir durum mu?
385 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Deniz KOÇYİĞİT
moleküler biyolog ve genetikçi

Merhaba, gözleriniz açık uyuyabilir misiniz? 3 yıl önce, Robyn Cathey, günlük yaşam streslerini azalttığını düşündüğü, bir ya da iki göz kapağı açık halde uyumaya başladı.

Robyn Cathey “Süper yorgun olduğumda ve çok fazla uyuduğum zamanlarda oluyor” diye açıklıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Cathey, bu deneyimde yalnız değil. Kansas’tan Mel Boozer’ın iki gözü de yarı açıkken düzenli olarak uyuyan bir oğlu var. Aslında, insanların bir ya da iki gözü açık bir şekilde uyumaları alışılmadık bir durum değil. Gözlerin Açıkken Uyumak – Lagoftalmi

Bu durum tıpta gece lagoftalmi olarak bilinir ve uyurken göz kapaklarının tamamen kapanamaması ile karakterize edilir. Çoğu insan, birileri onlara söyleyene kadar bu şekilde uyuduklarının farkında değiller, ancak göz ağrısı veya yorgunluk hissi yaşayabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Nüfusun yüzde 20 kadarı gece lagoftalmi yaşıyor. Bu lagoftalmoların durumunun bir çeşididir. Buna sahip insanlar göz kapaklarını asla tamamen kapatamazlar. Genellikle yanlış çalışan bir yedinci kranial sinir, hem göz kapaklarının hem de kaşların hareketinden sorumlu olan yüz sinirlerinden kaynaklanır.

Lagoftalmi, yüze veya kafatasına travma, tiroid hastalığı, göz kapağına hasar veya yüz felci gibi sorunları ile tetiklenebilir. Bazende basit bir kalıtım hastalığıdır. Sebep ne olursa olsun, Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin klinik sözcüsü Dr. Ivan Schwab’a göre, bir röportajında herkesin gözleri açık olarak uyuması pek mümkün değil. “Bildiğim kadarıyla, az sayıda insan gözleri tamamen açık kalabiliyordu çünkü uyuduğunuzda üst kapak kasları gevşeyecek ve kapanacak” diyor, fakat uyuması zor bir yüzeyde uyunması göze oldukça zararlıdır.”. Nitekim, Cathey “gecenin ortasında beni uyandıran aşırı kuru gözler” yaşadığını bildirdi ve Boozer’ın oğlunun durumuna ise Schwab, konjonktiva kurumasının ve tahrişinin “maruz kalma keratiti” olarak bilindiğini söyledi.

Bu durum gerçekten sorun haline gelirse, önlem alınabilmesi için bazı yollar var. Schwab, “En iyi yöntem tıbbi olarak merhem uygulamak ve kapakların üzerini kapatmaktır. Bu önlemler her gece yapılmalıdır” diyor. “İstisnai durumlarda, alt kapağı yükseltmek veya üst kapağı indirmek için cerrahi müdahaleler yapılabilir.” Ayrıca, gözleri nemli tutmak için geceleri giyilecek özel gözlükler de bulunmaktadır. Bonus

[1]Meyve yarasaları, porpoises, şişe burunlu yunuslar ve kuşlar gibi bir çok hayvan bir gözü açık olarak uyur. Bu durumda, bunun nedeni av hayatını yaşamaya alışkın olmalarıdır, bu nedenle beyinleri, yarı güvenli olmayan bir uyku kullanır (beynin bir yarısı uyurken diğer yarısı uyanık kalır), bu yöntem onların sağ kalmasını sağlar.

Kaynaklar

  1. Bilim Günlüğü. Gözlerimiz Açıkken Uyuyabilir Miyiz?. Alındığı Tarih: 7 Eylül 2023. Alındığı Yer: Bilim Günlüğü | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close