Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Göz renginin farklı olması neyi ifade eder?

Merhabalar uzun süredir aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. İnsanların çeşitli göz renkleri olabiliyor benim merak ettiğim örneğin mavi gözlü olunca şu noktada daha iyi görebilirsin gibi bir etmen varmı bildiğim kadarıyla soğuk iklimlerde genelde renkli gözlü insanlar çoğunlukta oluyor

2
343 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Göz renginin farklı olmasının sebebi insan vücudunun melanin pigmenti üretme ve bu pigmentlerin çeşitli dokularda birikme oranları ile alakalıdır. Melanin pigmenti yüksek olduğunda göz rengi ve deri rengi daha koyu renkte, az olduğunda da daha açık renkte olmaktadır. Göz renginin farklı olması ile görme kabiliyeti arasında bir ilişki olduğu henüz tespit edilememiştir.

492 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Mavi göz, iristeki melanin olmaması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Yani iris aslında renksizdir. Ancak irisin fiziksel yapısı, diğerlerini emip, sadece mavi dalga boylu ışığı yansıttığı için, bu tür gözler bize mavi gibi görünür. Doğada mavi pigment üretebilen neredeyse hiçbir hayvan yoktur. Yeşil renkli gözler, az melanin barındıran iristen yansıyan sarı dalgaboyu ile mavinin karışımından ortaya çıkar. Diğer renkler de gene benzer bir mekanizmayla oluşur. Yeni doğmuş bebeklerin gözlerindeki melanin sonradan yoğunlaştığı için, yanlış şekilde "mavi gözlü" oldukları sanılır.

Kuzey bölgelerinde yaşamanın göz rengiyle doğrudan ilgisi yok. Eskimolar, Sibirya bölgesi sakinleri gibi gruplar kahverengi gözlüdür. Güneye indikçe nüfus yoğunluğu arttığından, görece yakın geçmişte ortaya çıkmış çekinik bir gen mutasyonuna dayanan mavi gözün nüfus içinde yaygınlaşması zordur. Onun yerine ara renkler kendini gösterir (Orta Asya, Akdeniz ve Kuzey Afrika'da ela göze rastlanır). Mavi gözün Kuzey Avrupa'da yaygınlığı, mutasyona sahip toplulukların görece boş bir coğrafyaya yayılmaları ve cinsel seçilimle ilgili. Bu arada kızıl saçlılar arasında mavi göz oldukça nadirdir.

Görme yeteneği, daha ziyade retinayla ilgili ve göz rengi bu açıdan belirleyici değil. Az melanin içeren bir iriste parlak ışık biraz daha fazla saçılacağından, ışığı soğuran koyu renkli bir irise göre çok çok az bir "dezavantaja" dönüşebilir. Doğal seçilimi tetikleyecek bir baskı söz konusu değil yani. Ancak mavi gözün açık tenli Avrupalı popülasyonda yaygınlığı, açık tenli kadınların az güneş alan bölgelerde daha az folate kaybetmesi (UV ışınlar folate'i parçalıyor) ve D vitamini sentezleyebilmeleriyle (koyu ten, D vitamini sentezini engelliyor) bağlantılı görünüyor.

230 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Does Eye Colour Affect Vision?. (02 Mart 2020). Alındığı Tarih: 02 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. One Common Ancestor Behind Blue Eyes. (02 Mart 2020). Alındığı Tarih: 02 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Why Did Darker And Lighter Human Skin Colors Evolve?. (02 Mart 2020). Alındığı Tarih: 02 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın