Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Göz renginin farklı olması neyi ifade eder?

Merhabalar uzun süredir aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. İnsanların çeşitli göz renkleri olabiliyor benim merak ettiğim örneğin mavi gözlü olunca şu noktada daha iyi görebilirsin gibi bir etmen varmı bildiğim kadarıyla soğuk iklimlerde genelde renkli gözlü insanlar çoğunlukta oluyor

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Göz renginin farklı olmasının sebebi insan vücudunun melanin pigmenti üretme ve bu pigmentlerin çeşitli dokularda birikme oranları ile alakalıdır. Melanin pigmenti yüksek olduğunda göz rengi ve deri rengi daha koyu renkte, az olduğunda da daha açık renkte olmaktadır. Göz renginin farklı olması ile görme kabiliyeti arasında bir ilişki olduğu henüz tespit edilememiştir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Göz Rengi

Mavi göz, iristeki melanin olmaması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Yani iris aslında renksizdir. Ancak irisin fiziksel yapısı, diğerlerini emip, sadece mavi dalga boylu ışığı yansıttığı için, bu tür gözler bize mavi gibi görünür. Doğada mavi pigment üretebilen neredeyse hiçbir hayvan yoktur. Yeşil renkli gözler, az melanin barındıran iristen yansıyan sarı dalgaboyu ile mavinin karışımından ortaya çıkar. Diğer renkler de gene benzer bir mekanizmayla oluşur. Yeni doğmuş bebeklerin gözlerindeki melanin sonradan yoğunlaştığı için, yanlış şekilde "mavi gözlü" oldukları sanılır.

Kuzey bölgelerinde yaşamanın göz rengiyle doğrudan ilgisi yok. Eskimolar, Sibirya bölgesi sakinleri gibi gruplar kahverengi gözlüdür. Güneye indikçe nüfus yoğunluğu arttığından, görece yakın geçmişte ortaya çıkmış çekinik bir gen mutasyonuna dayanan mavi gözün nüfus içinde yaygınlaşması zordur. Onun yerine ara renkler kendini gösterir (Orta Asya, Akdeniz ve Kuzey Afrika'da ela göze rastlanır). Mavi gözün Kuzey Avrupa'da yaygınlığı, mutasyona sahip toplulukların görece boş bir coğrafyaya yayılmaları ve cinsel seçilimle ilgili. Bu arada kızıl saçlılar arasında mavi göz oldukça nadirdir.

Görme yeteneği, daha ziyade retinayla ilgili ve göz rengi bu açıdan belirleyici değil. Az melanin içeren bir iriste parlak ışık biraz daha fazla saçılacağından, ışığı soğuran koyu renkli bir irise göre çok çok az bir "dezavantaja" dönüşebilir. Doğal seçilimi tetikleyecek bir baskı söz konusu değil yani. Ancak mavi gözün açık tenli Avrupalı popülasyonda yaygınlığı, açık tenli kadınların az güneş alan bölgelerde daha az folate kaybetmesi (UV ışınlar folate'i parçalıyor) ve D vitamini sentezleyebilmeleriyle (koyu ten, D vitamini sentezini engelliyor) bağlantılı görünüyor.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
Geri Bildirim Gönder