Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Görsellik ve estetik duygusunun ayrıntıları nelerdir?

Bu konu evrimsel, psikolojik, neurobehavioural ( kelimeyi bulamadım), tarihsel - toplumsal açılardan değerlendirilebilir.Nereden araştırmaya başlayacağıma karar veremediğimden burada sordum.
148 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Size nasıl bir cevap versek? Azıcık da olsa konuyu araştırıp incelemiş biri olarak gerçekten nereden başlayacağımı bilemedim. Aslında konuya sanatsal yaklaşmak en doğrusu ama 1800'lerden başlayıp günümüzde iyice karmaşık bir hâl alan modern sanat anlayışı dahilinde estetik ve güzel, neredeyse tamamen sanatın bağlamından koptu. Bunun nedeni bile gayet kapsamlı açıklamaları gerektiriyor. Sanat zaten bir türlü net bir tanıma sığdırılamamış olduğu için sanatsal estetik ve güzellik iyice karmaşık ve değişken bir olgu olarak kabullenilmiş ve neredeyse artık tanımlanmaktan muaf olmuş durumda.

Evrimsel olarak yaklaşırsak kabaca, görsel algısı ve görme becerisi belirli bir beceri seviyesinin üzerinde olan canlıların üremeleri için bir etken olarak kabul edilebilir. Aranan, talep edilen, cezbedici, hoşnutluk yaratan vasıfları, altında topladığımız bir nitelikler bütünü gibi. Ama bu sefer de insan algısı ile güzel bir çiçek, güzel bir kadın, güzel bir köpek dediğimizde işimiz zor değil ama güzel bir yılan dediğimizde... Durum flulaşabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Tarihsel, toplumsal bakarsak ise karşımıza, insan topluluklarının ortak kabullerinden ve çağlar boyu biriktirdikleri kültürel, sanatsal, belki politik kabullerin birikiminden söze girmek gerekebilir ama o da, sanat başlığı altındaki gibi gayet değişken ve belirsizdir. Kore'deki, Sudan'daki, Şili'deki güzellikle Türkiye'deki güzellik hatta Trabzon'daki güzellikle Urfa'daki güzellik değişken olabilir.

En basit tanımla, insanda beğeni ve hoşnutluk duygusu uyandıran niteliğe güzel, güzelliği araştıran disipline de estetik deniyor. Ama alenen, dışkısını konserve yapıp sanat eseri olarak satan sanatçı var. Ve uluslararası bir sanat galerisi de bu dışkıyı alıp arşivine koyabiliyor. Bant muz'dan tutun da Bedri Baykam'ın spermli peçetesini de beğeni ile karşılayıp sanat eseri olarak görenler var. 150 yıl önce bembeyaz tenli 150 kiloluk kadınlar seksi olarak kabul edilir iken 90'lardaki sıfır beden modasında, neredeyse Afrika ülkelerinde açlık çeken insanların zayıflığında, tamamen broznlaşmış kadınlar güzel olarak kabul ediliyordu. 50'li yıllarda 6 metrelik, devasa, ağır, köşeli, alçak otomobiller güzel iken bugün top gibi yuvarlak, yüksek, uzun olmayan SUV'lar güzel.

Yani bu iş değişken. Hem de çok değişken... Sanat nedir ne değildir, estetik nedir ne değildir gibi yazılmış bir çok kitap var. Örneğin John Carey'nin Sanat Neye Yarar adlı kitabını size önerebilirim. Ama sorunuz da çok geniş kapsamlı olduğu için "insanda beğeni uyandıran"dan öte bir cevap vermek çok zor. Biraz daha spesifik bir soru sorun, tekrar düşünelim.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Estetik. (19 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close