Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Görmenin işlenmiş ve manipüle edilmiş sonuçlar üretmesini nasıl açıklayabiliriz?

Görme öyle işlenmiş değiştirilmiş mudahele edilmiş bir sonucu ele almak ki, bir noktada sorgulanabilir hale gelmekte. Biyolojik yetkinlik değil de, veri isleme nin bu kadar ileri düzey olmasını nasıl açıklayabiliriz..

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Aslında bu olayı böyle "ultra" görmemiz "Tasarım metaforu" kavramına götürüyor bizi.10 sene önceki telefonları düşünün,bugünkü telefonların sahip olduğu fotoğraf kalitesine göre nasıldı? Bence daha ilkeldi.Işıkları tam seçemiyorduk.Bulanık çıkıyordu.Göz'de kırmızı ışık beliriyordu vs.Göz'ün evrimi de öyle.Bir de muhtemel bir faktör de şu; göz'ün evrimi diğer duyularımızdan önce gelişti.Yani milyarlarca yıl önce,daha yeni yeni canlılık emaresi gösterdiğimiz sırada bir koku alma yetisine sahip değildik,sesleri duyma yetisine sahip değildik.Buna karşılık çevresel uyarılara tepki verebiliyorduk.Niye,çünkü en basit ışığa doğru yöneliyorduk yani güneşe.(1)Tabii ki bunu gözümüzle yapmıyorduk.Ortada primitifliğin son noktası; bir reseptör olarak da sayılamayacak mikroskobik düzeydeki duyumuz vardı.Ve bu duyu-cuk bizi ışığa doğru hareket etmemize olanak sağlıyordu.İşte bu duyu-cuk'un milyar yıldaki evrimi bu noktaya geldi.Birçok canlının gözü vardır ama çok azı bizim gibi komplike renkleri ayırt edebilir.Bir zamanlar bizler de ayırt demiyorduk.Ne zamanki kafamızı yukarı kaldırdık,ne zaman ki çevremizi daha iyi algılamaya başladık o zaman çeşitli renkleri ayırt etmeye başladık.Bir de veri işleme olayındaki hızımız da yine çevremizin farkında olmamızdan ileri gelmektedir.Diğer birçok canlı gibi verileri anında işleriz çünkü:

  1. Pratik olmak durumundayız çünkü avcı veya tehlike beklemez.
  2. Algılarımız ön yargısaldır.Bir nesneyi gördü ve anlamlandırdı mı,bir dahaki sefere tekrar anlamlandırmak zorunda kalmaz.Ve zaman kazanır.Bu da bir avantaj.Yani zihnimizde bir taş fenomeninin olması,kafamıza gelen cismin ne denli ağır ve sarsıcı olabileceğini hesaplamak suretiyle algılayıp ani refleks geliştirmemize olanak sağlar.Bu da bizi hayatta tutar.

(1): Güneşe yönelmemizin nedeni enerjidir.Hayat güneşin yüzü suyu hürmetine yaşamını idame ettiriyor diyebiliriz.Dolayısıyla bir zorunluluk.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et