Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Görelilik teorisine göre hızlı hareket eden cisimler için zaman daha yavaş geçer. Fakat buradaki hız tanımında orijin nedir?

Yani bir cisim Dünya’dan ışık hızında uzaklaşıyorsa Dünya da o cisimden ışık hızında uzaklaşıyordur, bu durumda zaman hangisinde yavaş geçer?

2
1,108 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Einstein'ın özel göreliliğine göre bir gözlemci kendisine göre hareket eden bir saatin daha yavaş işlediğini gözlemler. Yani ben kolumda bir kol saatiyle sana göre hareket ediyorsam, sen benim kol saatimin daha yavaş işlediğini fakat kendi kol saatinin aynı kaldığını gözlemlersin, bense senin kol saatinin daha yavaş işlediğini benim saatiminse normal işlediğini gözlemlerim. Ortada bir paradoks da yok, matematiksel olarak gösterebiliriz ki her şey tutarlı.

Dünya'dan bir cismin ışık hızında uzaklaşmasından bahsetmişsin, fakat bu tarz hayali deneyler hatalı: Kütleli hiçbir cisim ışık hızıyla gidemez! Işık hızıyla gidebilen kütlesiz cisimler için zaman kavramı ise bizim gibi kütleli cisimlerinkinden farklıdır. Benzer şekilde ışık hızından hızlı gidebilen cisimler için de zaman kavramı bizimkinden farklıdır (örneğin ışık hızından hızlı bir cisim zamanda geriye gidebilir, zaten tam da bu sebeple ışık hızından hızlı bir cismin olmaması gerektiğini söyleriz). Özet olarak bu tarz sorularda her zaman ışık hızından düşük hızlı hareket eden cisimler için konuşmakta fayda var.

823 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

Verdiğin örnekte zaman, ışık hızında giden için önce yavaşlar sonra durur. Aynı şekilde dünyanın da ışık hızında uzaklaşması durumu, sadece ve sadece ışık hızında uzaklaşan diğer cisimdeki gözlemciler için geçerlidir. 

Yani bu örnekte dışarıdan bakan 3. bir gözlemciye göre, cisim ışık hızında uzaklaşır. Fakat dünya 3. gözlemciye göre herzamanki yörüngesinde ve hızındadır. 

Orijin sorusu ise şöyle, uzay zamanda, bir cisimin belli bir zaman aralığında katettiği mesafe nekadar uzunsa o kadar hızlı hareket ediyor demektir. Bu hız ışık hızına yaklaştıkça zaman, sadece o cisim için yavaşlar ve ışık hızına ulaştığında zaman,sadece o cisim için durur. Diğerleri ya da geriye kalanlar için zaman aynı seyrinde akmaya devam eder.

Ayrıca ışık hızının en önemli özelliklerinden birtanesi şudur;  bütün diğer hızlar görelidir ve gözlemcinin konumuna ve hızına göre değişir fakat ışık hızı kimseye göreli degildir. Herkes icin sabittir. ( tabii boşluktaki hızından bahsediyorum)

591 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Http://Www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/Makale/Genel-Gorelilik-Kurami-Nedir. (13 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 13 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et