Sorulara Dön
4
Varsayımsal & Hipotetik

Google scholar'da bulunan bir makalenin bilim camiasında ne kadar kabul gördüğünü nasıl anlayabiliriz?

Google scholar'da bulunan bir makalenin doğru mu yoksa eskiden yayınlanıp da artık geçerliliğini yitirip yitirmediğini nasıl anlarız?

4
188 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap
Orijinal Soru: Araştırma konusunda google scholar'a ne kadar güvenebiliriz?

Arama yaptığımızda çıkan sonuçlara bakıp "Saygın bir akademik dergi mi?" ona da bakmak gerekiyor. Çünkü Google Scholar akademik makaleleri arasa da sonuçta bir arama motoru. Kusurlu sonuçlar da verebilir. Araya saygın olmayan "kıytırık" siteler girmiş olabilir. O yüzden okuduğunuz makalenin yayınlandığı kaynağa dikkat etmek gerek.

311 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Orijinal Soru: Merhabalar, Google scholar'da yayımlanan makalelerin hepsi gerçek, bilimsel araştırmalara mı dayanıyor?

Google Makaleler, Academia gibi bir site değil, farklı makale kaynaklarını kolayca taramanızı sağlayan bir ''makale arama'' arama motorudur. Gösterilen makalelerin doğruluğu verilen kaynaklardan anlaşılabilir. Google Makalelerde bir arama yaptığınızda sıklıkla makalenin olduğu siteye yönlendirilirsiniz.

107 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Google Makaleler. (, 2021). Google Makaleler.
Orijinal Soru: Araştırma konusunda google scholar'a ne kadar güvenebiliriz?

Google Scholar güvenilir bir kaynaktır ve sadece kurul onayından geçmiş akademik makaleleri paylaşır. Herhangi bir art niyetli kişinin sitenin veri tabanına girip değiştirmesine imkan yoktur. Sunulan bilgiler akademik araştırma kriterlerine uyan, kaynaklı bilgilerdir. İngilizce konusunda maalesef çeviri yazılımları senin için verimli olmaz. Akademik makaleleri verimli bir şekilde okuyup anlaman için İngilizce seviyenin gelişmesi şart.

134 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Makale yazmak zor iş değil. Evrim karşıtlarının da yazdığı makaleler var. Hatta düz dünyacılar bile makale yazabiliyor. Tabi ne evrim karşıtlarının ne de düz dünyacıların yazdığı makaleler bilimsel geçmişe dayanmıyor. Bir makalenin bilimsel olup olmadığını yazan kişiye bakarak anlayabilirsiniz. Bunun dışında bir konu hakkında çeşitli makaleler okuyarak edindiğiniz bilgilerin örtüşüp örtüşmediğine bakmanız faydalı olacaktır. Örneğin bir makalede okuduğumuz ve şüphelendiğimiz konuyu Google Scholar'da aratarak şüphelendiğimiz konu hakkında farklı bilgiler edinip gerçeğe ulaşabiliriz.

Bir makalenin içeriğini nasıl anlayıp değerlendireceğimiz hakkında Evrim Ağacının bir yazısı var. Yazıyı kaynak bölümünden bulabilirsiniz.

196 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın