Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Glikojen glikoza parçalandığında su ayrılır mı, harcanır mı?

Kanda glikoz seviyesi normalin üzerinde olursa kaslarda ve karaciğerde bir polisakkarit olan glikojen şeklide depolanır. Kanda glikoz yetmediğinde glikojen tekrar glikoza çevrilip kullanılır. Bu geçitde su kaybı yaşanıyormu ?
1,284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Demir
Enes Demir
47K UP
Araştırmacı

Glikojen Nedir?

Karbonhidratların polisakkaritler grubunda yer alan doğal organik bileşiğe glikojen denmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Her glikojen moleküllerden oluşmaktadır. Bu yapılar birbirine bağlı yüzlerce glikoz molekülünden meydana gelerek karmaşık bir yapı oluşturmaktadır.

Glikojen Ne İşe Yarar?

Tüm Reklamları Kapat

Glikojen tanımından da anlaşılacağı gibi glikojen bir nevi aslında glikoz külçesi olarak ifade edilir. Enzimler tarafından hızlı bir şekilde yapılıp parçalanır. Bakteri, pek çok hayvan ve mantarlarda enerjinin depolanması işine yaramaktadır.

Karbonhidrat içeren yiyecekleri tükettiğimizde vücut belirli süreçlerden geçer. Bu süreçlerin ilki tüketilen karbonhidratlı yiyecekleri parçalamaktır. İkinci aşama ise karbonhidratların glikoz adı verilen şekere dönüştürülme aşamasıdır.

Glikojen Nelerde Bulunur?

Glikojen suda çok az çözünür. İyotla kahverengi ve kırmızı rengi almaktadır. Vücutta depo halinde yer alan glikojen belirli besinler sayesinde vücuda alınır. Doğal olarak bazı besinlerde glikojen bulunmaktadır.

Glikojen maddesi biyokimya ile ilgili bir maddedir. Glikojen ismi glikoz maddesinin depo edilmiş haline verilen addır. Doğal olarak depo edilen ve yiyeceklerde bulunan aslında glikozdur.

Besinlerde bulunan glikoz bir şekerdir. Karbonhidrat içerikli besinler alınır ve glikoz sağlanmış olur. Çok tüketildiğinde de vücut glikojen olarak vücutta depolar.

Birçok tahıl ürününde, baklagillerde, meyve sebzelerde bulunmaktadır. Bu ürünler bal, üzüm, kayısı, incir, hurma, erik, şekerlemeler, toz şeker, şurup, pudra şekeri, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, bebek mamaları, meyve suyu olarak sayılmaktadır.

Tahıl ürünü, baklagiller ve sebze düşünüldüğünde barbunya, patates, badem, brokoli, salatalık, buğday ekmeği, fıstık, süt, reçel, kahvaltılık gevrek, çikolata besinlerinde bulunmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Glikojen Nerede Depolanır?

Besinlerden alınan glikoz maddesinin fazlasının vücutta glikojen olarak depolandığını bildirdik. Vücutta yer alan karaciğer ve kas hücreleri glikojenin depolandığı alanlardır.

Bakteriler ve mantarlar düşünüldüğünde de glikoz maddesi glikojen şeklinde depolanmaktadır.

Glikozun hayvan ve insan vücudunda depo hali glikojen ismini alırken bitkilerde nişasta ismini almaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Glikojen insan vücudunda karaciğer ve çizgili kaslarda depo edilse de birçok hücrede yer almaktadır. Karaciğer organında ortalama olarak 80 ve 100 gram arasında glikojen depolanmaktadır.

Çizgili kaslarda bu oran 300 ile 500 gram olarak depo edilmektedir. Glikozun hücrelere girişi karbonhidrat alınması ve insülin hormonunun salgılanmasıyla gerçekleşmektedir.

Depo edilme aşaması glikoz molekülünün glikoz 6 fosfata dönüşmesiyle başlar. Glikoz 6 fosfat da glikoliz döngüsünde hücre tarafından hemen kullanılmak üzere ATP ya da depo edilmek amacıyla glikojen maddesine çevrilir.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi glikojen deposu sürekli hareket halinde bulunan bireyler için önem arz etmektedir. Sürekli hareket halinde eylemine spor yapmak da girmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

[1]

Bu bilgilere ilave olarak bu bir hidroliz tepkimesidir. O yüzden su harcanır.

Hidroliz:büyük moleküllerin su harcanarak yapı birimlerine ayrılmasına hidroliz denir .

110 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Hürriyet. Glilojen Nedir Ve Ne İşe Yarar? Glikojen Nelerde Bulunur Ve Nerede Depolanır. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2022. Alındığı Yer: Hürriyet | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close