Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Gerçekten yalnızca atomların oluşturduğu hücrelerin oluşturduğu bilinç sahibi canlılar mıyız?
Nasıl oluştuğumuzu bildiğim gibi (evrimsel süreç) bizi basite de almıyorum (istemiyorum) ama bunca inanılmaz olaylar sonucu oluşan, bunları düşünebilecek kadar zeki olan biz insanlar bile sahiden evrendeki diğer hiçbir MADDEDEN farksız mıyız? Tek fark sürekli kimyasal tepkime oluşumundan doğan yaşamımız ve bunun getirdiği bilinç mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

Bilimin ilk bakışta “basitleştiriyor” gibi bir algısı var ancak derine inildikçe bunun aslında tam tersi olduğunu fark edeceksiniz. Biz çoğumuz aslında temel bilimlerin ana konularına hakimiz, bu yüzden konunun özünü algılayamıyoruz. Örnek vermek gerekirse biz atomu üç ana ögeden oluşuyor zannediyoruz: proton, nötron ve elektron. Halbuki derine indikçe protonların kuarklardan, kuarkların kuantum ölçekte boyutsuz maddelerden gibi gibi şeylerden oluştuğunu öğreniyoruz ve bunları ölçerken çok ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu sonuçların dengesizliği o atomu madde olmaktan çıkarıp anında enerjiye dönüştürüyor. Yani iş o kadar da basit değil. Atom denen yapı birimleri kendi içlerinde bir evren. Hiç düşündünüz mü? Aynı proton, aynı nötron ve elektron. Sayı değişince hem kimyasal hem de fiziksel etki değişiyor. Bir bakıyorsunuz o elementlerden bazıları bir araya gelip kezzap gibi zehirli bir maddeye dönüşmüş, bir bakıyorsunuz yediğimiz bir yiyecekte veya ilaçta bize şifa olmuş.

Özünde bırakın basitleştirilmesini, hayretler içerisinde şaşırılması gereken şey tam olarak bu: Atomların belli doğa kanunları ile milyonlarca sene içerisinde bilinç kazanmış biz insanlara dönüşmesi. Yani düşündükçe akıl alır gibi değil! Burada şu hataya düşülüyor, sanki süreci açıklayınca bir havası ve şaşaası kalmıyormuş gibi algılanıyor. Oysaki bu cahilane bir tavırdır, bir şeye hayret etmek için o şeyin özünü bilmemek gerekmez. Aksine bilmek, bilim kültürü edinmiş biri için hayretini kat be kat artıracak bir durumdur. Zaten bu hayret olmasa bilim yapılmaz.

Sosyal medyaya bakmayın, ordaki kesim genelde ön plana çıkmayı sevdiği için belli bir özgüvenle “zaten her şey bulundu, bak işte bu böyleymiş, senin dediğin yanlış” gibi cümleler kurmayı seviyorlar. Bu kesimler genelde hap bilgileri seven, çoğunlukla oksipital lopları frontal loplarına baskın olan kişilerdir (yani oyun, eğlence, video gibi şeyleri; bilimsel makale okumak, edebiyatla ilgilenmek, uzun uzadıya düşünmek gibi eylemlere tercih eden ve bundan haz alan kişilerdir). Elbette kınamıyorum, herkesin kendi yaşantısı ancak hayatı bu kadar sıradanlaştırarak ve kısa vadeye indirgeyerek bir yere varılmayacağı çok açık.

Bu Reklamı Kapat

Bugün evimizde kurtulmaya çalıştığımız haşeratların doğasını anlamak, her gün açtığınız buzdolabının nasıl bir mühendislik ile tasarlandığını kavramak, TV’den çıkan fotonların beyniniz tarafından nasıl yorumlandığını bilmek bu dünyada para ile değil emek ile sahip olabileceğiniz en mükemmel şey!

Ve şahsi görüşümdür, bütün bu evren ve hâlâ anlamakta zorlandığım insanoğlu benim bir Tanrı’nın var olduğunu düşünmeme yetiyor. Ben kafamı göğe kaldırıp düşünürüm, Tanrı’yı görürüm; başkası kaldırıp düşünür, sadece boşluk görür. Ancak sahip olduğumuz bir tek ortak payda var, o da BİLİMDİR. Bilim sadece gerçekleri söyler, bilim dışında neye sarılırsanız sarılın belli yalanlarla harmanlanmış ideolojilerin elinde çürümeye mahkumsunuz. İyi günler dilerim.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et