Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kadir Çakır
Kadir Çakır
1,475 UP
Üye
0

Gerçekten yalnızca atomların oluşturduğu hücrelerin oluşturduğu bilinç sahibi canlılar mıyız?

Nasıl oluştuğumuzu bildiğim gibi (evrimsel süreç) bizi basite de almıyorum (istemiyorum) ama bunca inanılmaz olaylar sonucu oluşan, bunları düşünebilecek kadar zeki olan biz insanlar bile sahiden evrendeki diğer hiçbir MADDEDEN farksız mıyız? Tek fark sürekli kimyasal tepkime oluşumundan doğan yaşamımız ve bunun getirdiği bilinç mi?
105 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Bilimin ilk bakışta “basitleştiriyor” gibi bir algısı var ancak derine inildikçe bunun aslında tam tersi olduğunu fark edeceksiniz. Biz çoğumuz aslında temel bilimlerin ana konularına hakimiz, bu yüzden konunun özünü algılayamıyoruz. Örnek vermek gerekirse biz atomu üç ana ögeden oluşuyor zannediyoruz: proton, nötron ve elektron. Halbuki derine indikçe protonların kuarklardan, kuarkların kuantum ölçekte boyutsuz maddelerden gibi gibi şeylerden oluştuğunu öğreniyoruz ve bunları ölçerken çok ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu sonuçların dengesizliği o atomu madde olmaktan çıkarıp anında enerjiye dönüştürüyor. Yani iş o kadar da basit değil. Atom denen yapı birimleri kendi içlerinde bir evren. Hiç düşündünüz mü? Aynı proton, aynı nötron ve elektron. Sayı değişince hem kimyasal hem de fiziksel etki değişiyor. Bir bakıyorsunuz o elementlerden bazıları bir araya gelip kezzap gibi zehirli bir maddeye dönüşmüş, bir bakıyorsunuz yediğimiz bir yiyecekte veya ilaçta bize şifa olmuş.

Özünde bırakın basitleştirilmesini, hayretler içerisinde şaşırılması gereken şey tam olarak bu: Atomların belli doğa kanunları ile milyonlarca sene içerisinde bilinç kazanmış biz insanlara dönüşmesi. Yani düşündükçe akıl alır gibi değil! Burada şu hataya düşülüyor, sanki süreci açıklayınca bir havası ve şaşaası kalmıyormuş gibi algılanıyor. Oysaki bu cahilane bir tavırdır, bir şeye hayret etmek için o şeyin özünü bilmemek gerekmez. Aksine bilmek, bilim kültürü edinmiş biri için hayretini kat be kat artıracak bir durumdur. Zaten bu hayret olmasa bilim yapılmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Sosyal medyaya bakmayın, ordaki kesim genelde ön plana çıkmayı sevdiği için belli bir özgüvenle “zaten her şey bulundu, bak işte bu böyleymiş, senin dediğin yanlış” gibi cümleler kurmayı seviyorlar. Bu kesimler genelde hap bilgileri seven, çoğunlukla oksipital lopları frontal loplarına baskın olan kişilerdir (yani oyun, eğlence, video gibi şeyleri; bilimsel makale okumak, edebiyatla ilgilenmek, uzun uzadıya düşünmek gibi eylemlere tercih eden ve bundan haz alan kişilerdir). Elbette kınamıyorum, herkesin kendi yaşantısı ancak hayatı bu kadar sıradanlaştırarak ve kısa vadeye indirgeyerek bir yere varılmayacağı çok açık.

Bugün evimizde kurtulmaya çalıştığımız haşeratların doğasını anlamak, her gün açtığınız buzdolabının nasıl bir mühendislik ile tasarlandığını kavramak, TV’den çıkan fotonların beyniniz tarafından nasıl yorumlandığını bilmek bu dünyada para ile değil emek ile sahip olabileceğiniz en mükemmel şey!

Ve şahsi görüşümdür, bütün bu evren ve hâlâ anlamakta zorlandığım insanoğlu benim bir Tanrı’nın var olduğunu düşünmeme yetiyor. Ben kafamı göğe kaldırıp düşünürüm, Tanrı’yı görürüm; başkası kaldırıp düşünür, sadece boşluk görür. Ancak sahip olduğumuz bir tek ortak payda var, o da BİLİMDİR. Bilim sadece gerçekleri söyler, bilim dışında neye sarılırsanız sarılın belli yalanlarla harmanlanmış ideolojilerin elinde çürümeye mahkumsunuz. İyi günler dilerim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close