Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Akbulut
Can Akbulut
11K UP
Üye
0

Gerçek (?) dediğimiz şeye ulaşabilmek için beynimiz ve bilimsel metodoloji yeterli midir?

Yoksa “soru sormak ve cevaplar aramak” dediğimiz olguyu formel bilimsel olarak insan merkezli düşünerek mi yarattık? Evrende “soru sormak ve cevaplar aramak” diye bir şey var mıdır? Gerçeklere (?) ulaşabilmek için geliştirdiklerimiz ve geliştirmeye devam ettirmeye çalıştığımız modellemelere ulaşmada izlediğimiz yol yeterli ve gerçek mi?
828 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
904K UP
Öğrenci-Okur

Bilimin sınırı ile ilgili cevabımda da anlattığım gibi bilimin sınırı biziz. Yani bizim sınırımız varsa ve yeterli olmama olasılığı daha ağır basacaktır. Çünkü gerçeği tam olarak anlasak bile biz sınırlı olduğumuz için gerçeğe tam olarak ulaşıp ulaşmadığımızı bile bilemeyiz. Sınırlı kaynağı olan bir doğada sınırlı madde ile hayatta kalmak ve üremek ana biyolojik amaçları ile evrimleşen bir tür olarak ne kadar zeki olsak da bir sınırımız var gibi görünüyor. Yani bu varsayımı doğru olarak almakta bir sorun görmüyorum.

İnsan çok kolay yanılabiliyor, kendini kandırabiliyor. Kendi duyu organlarımıza bile tam güvenemiyoruz. O yüzden bilim gibi %99'un üzerini zorlayan bir bilgi türü bile %100'e ulaşamıyor. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü %100 gerçeğe ulaşsak bile %100 emin olamayacağız. Ama bu bilimsel yönteme sırtımızı dönmek anlamına gelmemeli.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Safa Kaan Akbaş
Bilimsever

Öncelikle bana kalırsa insanın nasıl düşüneceğini bulmasıyla herşey ön plana çıktığını düşünmekteyim. Yani şöyle biraz açmak isterim; İnsan beynisi karmaşık bir yapıdır. Birbirinden alakasız konularda ne kadar bağlantı kurarsa İnsan Beyni o kadar gelişir, gelişmektedir. Çünkü hayatın formülü de karmaşıklık üzerine kuruludur, hiçbir şey insanın önüne serilmez, onu insan kendi bulması lazım gelir. Bunu da karmaşık ve konu bağlantılı düşünerek bulacaktır. Nitekim düz düşünmek her zaman zarardır. Karmaşıklık ideolojisini anlamamız oldukça önem arz ediyor. Yani açıklayacağım şu; İnsan doğruyu ararken bu yolları kullanıyorsa ve bulduğu sonuçtan mutlu oluyorsa ve aklına, mantığına kapasitesine yatıyorsa işte o sonuç gerçektir. Felsefe’nin de Bilimi’nde ana kaynağı her zaman İnsan Beyni’dir yani bundan ziyade doğru düşünmesidir, doğru düşünmeyi öğrenmesidir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

Gerçek tanımı, insanın fizik evreni tanımlamakta kullanmak için "ürettiği" bir kavram. Çünkü duyular yoluyla elde edilen bir deneyim için, fizik evrene ait somut ve kesin bir gerçeklikten bahsedilemez. Duyuların algı kısıtlılığı nedeniyle, çevresel uyaran ya da olguları sadece evrimsel gelişimin izin verdiği kadarıyla -yorumlayabilir- dünyadaki canlılar. Işık tayfının çok çok ufak bir kısmını görebiliyor olup da kör olmadığımızı zannediyor olmamız da, kendi gerçekliğimizin durumunu ortaya koyacak nitelikte. Gerçekliğin varlığını yokluğunu dahi bilmiyoruz - bilemeyiz. Çünkü bunu denetleyebileceğimiz referanslara sahip değiliz. Kendi gerçekliğimizi netleştirebilecek referanslara da sahip değiliz. Ancak bu izole durum, her şeyin sanal olduğu, gerçeklik dışı bir mana içinde kaybolduğumuzu da göstermez. (Her ne kadar sanallıkta kaybolmadığımızı iddia edemeyecek bile olsak), bilinç kendi varlığının devamı açısından bir gerçeklik projeksiyonu oluşturmakta. Bizim evrimsel gelişimimize uygun ön kabuller üzerinden bir gerçeklik algımız var. Bu bir kabul ediş. Çünkü ötesi mümkün değil.

Teorik anlamda mutlak bir gerçekliğe ulaşamayacak olmamızın yanında, gerçekliği arayacak donanıma ve bilince de sahibiz. Ve aramaya devam etmek zorundayız. Neden buradayız, neden varız gibi üst soruları içsel olarak yorumlayabilmek için bütün disiplinlere ait bilgileri anlamak zorundayız. Bu evrene gelip, kendini ve varlık sorgulamasını yapmamak, ciddi bir kapalılık olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

358 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close