Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Gerçek (?) dediğimiz şeye ulaşabilmek için beynimiz ve bilimsel metodoloji yeterli midir?
Yoksa “soru sormak ve cevaplar aramak” dediğimiz olguyu formel bilimsel olarak insan merkezli düşünerek mi yarattık? Evrende “soru sormak ve cevaplar aramak” diye bir şey var mıdır? Gerçeklere (?) ulaşabilmek için geliştirdiklerimiz ve geliştirmeye devam ettirmeye çalıştığımız modellemelere ulaşmada izlediğimiz yol yeterli ve gerçek mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Gerçek tanımı, insanın fizik evreni tanımlamakta kullanmak için "ürettiği" bir kavram. Çünkü duyular yoluyla elde edilen bir deneyim için, fizik evrene ait somut ve kesin bir gerçeklikten bahsedilemez. Duyuların algı kısıtlılığı nedeniyle, çevresel uyaran ya da olguları sadece evrimsel gelişimin izin verdiği kadarıyla -yorumlayabilir- dünyadaki canlılar. Işık tayfının çok çok ufak bir kısmını görebiliyor olup da kör olmadığımızı zannediyor olmamız da, kendi gerçekliğimizin durumunu ortaya koyacak nitelikte. Gerçekliğin varlığını yokluğunu dahi bilmiyoruz - bilemeyiz. Çünkü bunu denetleyebileceğimiz referanslara sahip değiliz. Kendi gerçekliğimizi netleştirebilecek referanslara da sahip değiliz. Ancak bu izole durum, her şeyin sanal olduğu, gerçeklik dışı bir mana içinde kaybolduğumuzu da göstermez. (Her ne kadar sanallıkta kaybolmadığımızı iddia edemeyecek bile olsak), bilinç kendi varlığının devamı açısından bir gerçeklik projeksiyonu oluşturmakta. Bizim evrimsel gelişimimize uygun ön kabuller üzerinden bir gerçeklik algımız var. Bu bir kabul ediş. Çünkü ötesi mümkün değil.

Teorik anlamda mutlak bir gerçekliğe ulaşamayacak olmamızın yanında, gerçekliği arayacak donanıma ve bilince de sahibiz. Ve aramaya devam etmek zorundayız. Neden buradayız, neden varız gibi üst soruları içsel olarak yorumlayabilmek için bütün disiplinlere ait bilgileri anlamak zorundayız. Bu evrene gelip, kendini ve varlık sorgulamasını yapmamak, ciddi bir kapalılık olacaktır.

355 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Safa Kaan Akbaş
Safa Kaan Akbaş Bilimsever

Öncelikle bana kalırsa insanın nasıl düşüneceğini bulmasıyla herşey ön plana çıktığını düşünmekteyim. Yani şöyle biraz açmak isterim; İnsan beynisi karmaşık bir yapıdır. Birbirinden alakasız konularda ne kadar bağlantı kurarsa İnsan Beyni o kadar gelişir, gelişmektedir. Çünkü hayatın formülü de karmaşıklık üzerine kuruludur, hiçbir şey insanın önüne serilmez, onu insan kendi bulması lazım gelir. Bunu da karmaşık ve konu bağlantılı düşünerek bulacaktır. Nitekim düz düşünmek her zaman zarardır. Karmaşıklık ideolojisini anlamamız oldukça önem arz ediyor. Yani açıklayacağım şu; İnsan doğruyu ararken bu yolları kullanıyorsa ve bulduğu sonuçtan mutlu oluyorsa ve aklına, mantığına kapasitesine yatıyorsa işte o sonuç gerçektir. Felsefe’nin de Bilimi’nde ana kaynağı her zaman İnsan Beyni’dir yani bundan ziyade doğru düşünmesidir, doğru düşünmeyi öğrenmesidir.

0
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Bilimin sınırı ile ilgili cevabımda da anlattığım gibi bilimin sınırı biziz. Yani bizim sınırımız varsa ve yeterli olmama olasılığı daha ağır basacaktır. Çünkü gerçeği tam olarak anlasak bile biz sınırlı olduğumuz için gerçeğe tam olarak ulaşıp ulaşmadığımızı bile bilemeyiz. Sınırlı kaynağı olan bir doğada sınırlı madde ile hayatta kalmak ve üremek ana biyolojik amaçları ile evrimleşen bir tür olarak ne kadar zeki olsak da bir sınırımız var gibi görünüyor. Yani bu varsayımı doğru olarak almakta bir sorun görmüyorum.

İnsan çok kolay yanılabiliyor, kendini kandırabiliyor. Kendi duyu organlarımıza bile tam güvenemiyoruz. O yüzden bilim gibi %99'un üzerini zorlayan bir bilgi türü bile %100'e ulaşamıyor. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü %100 gerçeğe ulaşsak bile %100 emin olamayacağız. Ama bu bilimsel yönteme sırtımızı dönmek anlamına gelmemeli.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et