Sorulara Dön
4
Fizik & Kuantum

Genel görelilik kuramı nedir?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hemen her yerde, Genel Görelilikle ilgili milyonlarca satır/sayfa kaynak olduğu halde burada bunu sormanızdan, göreliliği kısaca ve özet biçimde anlamayı istediğinizi anlıyorum, yanılıyorsam özür... Size kısaca genel görelilik nedir söyleyeyim:

Einstein'ın keşfedip yazdığı ve bilim tarihine kazandırdığı Genel Görelilik kuramı, maddelerin, bulundukları uzay bölgesini, sahip oldukları kütlenin büyüklüğü ölçeğinde büktükleri ve bunun yarattığı etki ile bükülme bölgesinde uzayın diğer bölgelerine göre farklı bir kütleçekimsel etki, hareket ve zaman akışı oluşturdukları temeline dayanır. Buna göre sayısız cisim tarafından bükülen uzayda farklı etkilere maruz kalan bölge ve cisimler, her yerde farklı bir hareket, zaman ve görüş algısı yaşarlar. "Göreli"lik kavramı da buradan çıkar. Siz dünyada iken uzayı algılayışınızla uzay boşluğundaki uzayı algılayışınız farklıdır. Hem zaman farklı hızda akar, hem maruz kaldığınız çekim gücü farklıdır. Ben Görkem olarak 80 kiloyum ve 5 km/saat hızla yürüyorum. Neye göre? Dünyadaki konumuma, hareketime, saatime göre. Aynı eylemleri Merkür'ün üzerinde yapacak olsam ne kilom, ne hızım ne de yaşadığım andaki zamanın akışı aynı olurdu. Hepsi farklı olurdu.

Einstein'ın Genel Göreliliği, Newton'ın kütleçekim kuramına karşılık ortaya çıkan bir kuramdı. Newton kütle sahibi cisimlerin birbirlerini çektiğini söylüyordu. Einstein ortada bir çekim olduğunu ama bunun nedeninin cisimlerin birbirini çekmesinden değil, uzayı bükmelerinden kaynaklandığını keşfetti. Ve bu etkinin de zamanın akışını etkilediğini buldu. Ayrıca cisimlerin maruz kaldıkları bu bükülme nedeni ile de hareket ettiklerini, hareket söz konusu olunca da zamanın farklı aktığını söyledi. İspat olarak da verdiği şey, ışığın bükülmesiydi. Eğer Newton haklı olsaydı kütlesi olmayan ışık, kütleçekiminden etkilenmezdi. Yani siz, ışığın yakınına büyük kütleli bir cisim yaklaştırsanız ışık bundan etkilenmemeliydi çünkü ışığın kütlesi yoktur. Ama gözlemler ve deneyler ışığın büyük kütleli cisimlerden etkilendiğini gösterdi. Demek ki mesele kütle sahibi cisimlerin birbirini çekmesi değilmiş. Büyük kütleli bir cisim uzayı büküyormuş ve bu bükülme bölgesinden geçen ışık da bu bükülmeden etkileniyormuş.

Kabaca böyle özetlenebilir.

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın