Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Gen terapisi nedir? Kullanım amaçları nedir? Nerelerde kullanılır?

1
624 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tıbbın genelgeçer önerilerinin her genetik yapıya uygun olmadığı öngörüsüyle, bireyin kendi genomik proteomik, metabolomik yani moleküler atomaltı seviyedeki işleyişine uygun tanı ve tedavi amaçlı tıp dalıdır. 

Kendi ülkemizde de 7K tıbbı olarak yapılandırılmış bu ekole ait anlayış vardır. Kişideki üstte açıtkladığım şartlarına özel kanıta dayalı yapıdadır. 

Hastalıklar olduktan sonra tanı ve tedavi çabasına girmek yerine, genetik ve gen ekspresyonunun metabolik kronobiyoloji nin sistem biyolojisi olarak ele alınarak öngörülen hastalıkların ortaya çıkmamasını amaçlayan yeni bir anlayışı vardır. 

Tek bir kişinin genomik raporunun 300 sayfa olduğu detaylı bir analiz sistemidir. 

Ancak gen taramasında örneğin bir kanser yatkınlığı çıktığında, bunun rapor edilip edilmemesi gibi özel ve yeni sorunlar da var konuyla ilgili. Çünkü kanser riski olabilir, ancak bu kişinin kanser olacağı anlamına gelmez. Bireye bunun açıklanmaması suç mudur, sorumluluğa neden olur mu, eğer birey kanser olursa ona aktarılmamış olması, doktoru sorumlu tutar mı vs vs. 

Diğer yandan genetik hastalıklar toplamda, yüzde 10un altında kalmakta, bunun yanında epigenetik, artık genetikten çok daha önemli hale geldi tıbbın ilerlemesi sonucu. Ortam şartlarının gen ekspresyonunu değiştirmesi, kişinin olaylara verdiği tepkinin, genlerin ne olduğunun da ötesinde bir etkiye neden olduğunu anladık. 

Diğer yandan, bireye özel denilen şartlar, temel yaşam şartlarının yüzde 90ının doğru olduğunda ele alınabilir yapıda. Yani herkes temel yaşam şartlarının en az yüzde 90ınını zaten yapıyor olmalı ki, geri kalan kısım için bireye özel tıbbi araştırmaları yapalım. Bu demek değil ki genetik yaklaşım yanlıştır gereksizdir, ancak hiç bir yöntemin mutlaklaştırılmaması gerektiği temel alınarak yaklaşmak gerekir.

658 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus