Sorulara Dön
2
Varsayımsal & Hipotetik

Geleceğe yönelik muhtemel insan evrimi ile ilgili olarak örneğin 2.5 milyar yıl sonraya gidersek bizi karşılayacak olan insanlar nasıl görünürdü?

Yani 2.5 milyar yıl içerisinde insan ırkının herhangi bir büyük felakete maruz kalmadığı ihtimalini varsayarsak fiziksel özelliklerinde nasıl çarpıcı bir değişim olup olmadığını merak ediyorum?

1
210 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorduğunuz soruya net biçimde bir cevap verilebilmesinin çok zor olduğu kanısındayım.

Evrim, temel olarak canlıların çevre şartlarına uyum sağlaması ise, bahsettiğiniz sürelerde Dünyada bir felaket olmayacak dahi olsa bırakın milyar yılı, milyon ya da yüzbinlerce yıl için bile Dünyanın nasıl bir dönüşüm yaşayacağını öngörmek pek olası görünmüyor. Bu nedenle insan nasıl bir evrimsel değişim gösterir kestirmek güçtür.

Buna karşılık, sorunuzun cevabını ortaya çıkacak esas dinamik bence evrim değil teknolojik gelişmeler olacaktır. Mİlyon, yüzbin yıl gibi sürelerden bahsediyoruz ki teknolojik gelişmenin hızı düşünülürse bırakın bu süreleri, bin yıl hatta yüz yıl sonra insan, organik bedene sahip bir canlı olarak hayatiyetini sürdürmeyebilir. Evrim gibi doğa kaynaklı mekanizmalardan tamamen soyut bir canlıya dönüşebiliriz.

Bu durumda da zaten konu, insanın ne olup olmadığı, insanı meydana getiren bileşenlerin ne olup olmadığı gibi kısmen felsefi, kısmen teknolojik, kısmen bilimsel, kısmen doğal ve evrimsel dinamiklere gelir ki bunları öngörmek hepten olanaksız bence. Her birimiz tüm kişiliğimiz, bilgilerimiz, birikimlerimiz, algılarımızla sadece 100 yıl bizi yaşatabilen, sayısız dış etkiye hastalığa karşı zayıf, sorunlu bu et bedenle neden yaşayalım ki? Buna gerek var mı? Olacak mı? Evrimleşmek için neden binlerce yüzbinlerce yıl bekleyelim ki? Neden evrimimizi, yazabileceğimiz kodlarla binlerce kat hızlandırabilecek iken doğanın bizi dönüştürmesini bekleyelim, neden doğal seçilime sırtımızı dayayalım, neden acı, ızdırap, sınav, felaket dolu bu süreçleri tekrar tekrar yaşayalım? Ve bu gerçeğe odaklanıp insanı yeniden tanımlayacak olursak (ki bu süreç çoktan başladı) evrimimiz tamamen dijital bir evrim olacaktır. Doğal değil.

Çoook daha uzun bir metin derlenebilir ama bahsettiğiniz sorunun cevabı açıkça "öngörülemez" niteliktedir. Çünkü bugün 1000 liraya aldığımız bir telefon, 50 yıl öncesinin bilimkurgu filmlerinde bulunan uçuk buluşları bünyesine sığdırmayı başardı. 200 yıl sonra insan ve dünyadaki yaşam öyle bir seviyeye gelecek ki insanı biçimlendiren şey evrim olmayacak. Bence gelecek hakkında öngörebileceğimiz tek şey, öngöremeyeceğimizdir.

Bu konu ile ilgili kaynak istemişsiniz ama nasıl bir kaynak göstermem uygun olur emin olamadım. O nedenle direk insanın evrimini vereyim ama dediğim gibi, gelecekteki evrimimiz aynı perspektifte sürmeyecektir. Çünkü o kadar zamanımız yok ve beklememiz de gerekmeyecek.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın