Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Geleceğe yönelik kararlar verilirken aile bu kararların neresinde olmalı?

1
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bence ebeveyinler çocukların verdiği karar ne olursa olsun önce o kararı ve çocuğun o kararı neden verdiğini anlamaya çalışmalılar.Daha sonra ise kendi görüşlerini bildirmeliler.Eğer aynı kanaatte iseler ne âlâ.Ancak değillerse de bunu kendi aralarında medeni bir şekilde konuştuktan sonra son karar çocuğa ait olmalı diye düşünüyorum. İlkel tarım topluluklarında ailenin önemi ortaya çıkar çünkü kadın erkek fark etmeksizin herkes önemli bir iş gücüdür,yaşam mücadelesinde ön saflarda savaşan birer neferdir.Ve bu neferin muharebeyi terk etmemesi için toplum (elindeki din silahını da kullanarak) baskı yapar.Bizimki gibi uzun yıllar bu mentalite ile hayatlarını idame ettiren(genelde yakın ,orta, uzak şark dünyası) toplumların, modern ve postmodern çağda toplum ve din argümanının zayıflaması ile birlikte bir boşluğa düştüklerini düşünüyorum.Toplum bilimci değilim ve bu söylediklerim tamamen yanlış da olabilir ancak bu konudaki vizyonumun kaynağını belirtmek isterim.Bir belçikalı çocuğa, annesi şunu söylemiş:Seninle karşılaştığım için çok mutluyum! Ne kadar güzel bir cümle.Seni ben doğurdum, ben yetiştirdim , hayır böyle yapamazsın , doktor olacaksın..... diyen bir anne ile bu annenin farkı beni hayrete düşürüyor.Soru çok ucu açık bir soru olduğu için kendi düşüncelerimi bir arkadaşıma açıyormuşum gibi yazdım.Umarım saçmalamamışımdır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğrunun peşinden aşkla gidin; ancak hatayı da affedin.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder