Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Geçmişten şimdiye kadar en iyi fizikçiler ve eserleri nelerdir?

2
601 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden efsanevi fizikçi olan PASADENA-Richard Feynman, İngiliz dergi Fizik Dünyası tarafından alınan bir ankette tüm zamanların yedinci en büyük fizikçisi seçildi. Ankette dünya çapında önde gelen 130 fizikçi araştırıldı. Caltech fakültesinde kırk yıl sonra 1988'de ölen Feynman, ilk 10 listesinde yer alan tek Amerikalı ve bu yüzyılın ikinci yarısında en önemli çalışmasını yapan tek Amerikan oldu. Diğerleri (1) Albert Einstein, (2) Isaac Newton, (3) James Clerk Maxwell, (4) Niels Bohr, (5) Werner Heisenberg, (6) Galileo Galilei, (8) Paul Dirac, (9) Erwin Schrödinger ve (10) Ernest Rutherford.

Not:99 yılında yapılan bir çalışma

480 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Merhabalar Bekir,

  • Isaac Newton - Matematik, mekanik, hidrodinamik, termodinamik, pptik, yer çekimi yasası ile ilgili birçok buluşu vardır.
  • Nikola Tesla - En önemli çalışmaları alternatif akım ve HAARP deneyidir. Niagara şelalesi projesi, tüm dünyaya kablosuz elektrik gibi çok önemli çalışmalarının yanı sıra uzaktan radyo kontrolü, radyo frekans alternatörü, Tesla bobini, uzaktan kumanda, kozmik ses dalgaları, yüksek frekans öncülüğü, dünya çapında telsiz, dünyanın en güçlü vericisi, radar ve tirbünler gibi icatları da vardır.
  • Albert Einstein - Görelilik Kuramı, Kütle Enerji Eşitliliği, Fotoelektrik gibi birçok bilime yön veren çalışmaların sahibidir. Manhattan projesi gibi tarihin en önemli projelerinden birinde görev almış ve kuantum teorisi, kozmoloji, kara delikler ve izafiyet teorisi gibi konularda ileri derecede çalışmalar yapmıştır.
  • Galileo Galilei - Teleskop, Jüpiter'in uyduları, mikroskop, termoskop, sarkaçlar ve saatler gibi çok önemli buluşları vardır.
  • Marie Curie - Radyasyonu bulduğu için fizik alanında nobel ödülü almış, Radyum'u bulduğu için de kimya alanında nobel ödülü almıştır.
  • Wilhelm Röntgen - Adından da anlaşılacağı gibi röntgenin mucidi olan bilim adamıdır.
  • Michael Faraday - Faraday elektromanyetik alan üzerine çalışmaya başlamış ve elektromanyetik indüksiyon ile elektroliz yasalarını bulmuştur. Faraday'ın elektromanyetik araçları daha sonraları elektrikli motor teknolojisinin keşfedilmesini sağlamıştır.
  • James Clerk Maxwell - Maxwell; elektrik, manyetizma ve ışığın aynı olayda belirdiğini keşfetmiştir (elektromanyetik alan). Radyonun, televizyonun ve radarın keşfi bu keşifle birlikte ortaya çıkmıştır. Maxwell aynı zamanda optik ve renkli görüntü alanındaki çalışmalara da öncülük etmiştir.
  • Niels Bohr - Bohr atomun modern fikrini ortaya adan fizikçidir.
  • Ernest Rutherford - Yarı ömürlü radyoaktivite fikrini ortaya atan Rutherford bir kimyasal elementin diğer bir kimyasal elemente dönüşmesinde radyoaktivitenin rolünü gözler önüne sermiştir.

tüm bunları sıraladıktan sonra herhalde link vermek biraz garip olsa gerek. Bende yukarıda sıraladığım bilim insanların çalışmalarına ve hayatlarına daha ilginçliklerle yaklaşan hikayeleri bulabileceğin arama motorunun linkini bırakıyorum

Şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

503 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın