Puan Ver
0
Puan Ver

Gece sessiz bir saatte ses çıkarttığımızda uyuyan bireylerin "haa" diye geri tepkisini duyuyorum nedeni nedir?

Bunun için evrimsel süreçte ayık olmasa bile öyleymiş gibi gözükmeyi sağlayan böylece avcılardan kurtulmak vb şekilde işe yarayan bir mekanizma var mı? Teşekkürler

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Beynimizde bulunan pek çok özelleşmiş santraller, duyularımız bir uyaran tespit ettiğinde yani duyduğunda, kokladığında, gördüğünde, tattığında bu uyaranları inceler ve bir karar verir ve o karara göre işlem yürütülür. Eğer ki kayda değer bir veri değilse, bu hafızamızda yine durur; fakat biz bunun farkına varmayız. Buradan da anlayacağımız üzere, beyin biz uyurken de çalışır ki uyku hâlindeyken işitsel korteksler faaliyetine devam eder.

Uyku esnasında kulak zarı titreşmeye devam eder, işitsel sinirler bu uyaranları beyne iletir ancak beyin bu verilerin çoğunun görmezden gelir; fakat bazı durumlar vardır ki evrim hafızalarımıza bu durumları kazımız ve uyanmamız gereken koşulları belirlemiştir. Tıpkı uyurken bir avcının seslerini duymanın önemi ve uyuyan bir annenin bebeğinin ağlamasıyla uyanması gibi avantajlı durumlar gibi. İnsan yavruları tam olgunluğa erişmeden doğduğu için iletişim becerisi de ilk başlarda sınırlıdır. Bu yüzden ağlamak, besin elde etmek veya başka ihtiyaçların giderilmesi adına etkili bir uyaran teşkil eder.

Beynin işitsel uyaranları yorumlayan ilgili birimleri, uyku esnasında (ve uykudaki evrelere göre) farklı frekanslar aralığında farklı tepkiler verdiği gözlenmiş ve bu tepkiler doğrultusunda beynin başka birimleriyle (hafıza gibi) ortaklaşa bir görev yürüterek uyanmanın veya algılamanın seviyesi anlaşılıyor. Öyle ki, bebekler üzerinde yapılan bir çalışmada, uyku esnasında iken beynin işitsel bölümlerinin işlevselliği, çocuk ve yetişkinlere göre daha farklı olduğu; yetişkinlerdeki uyarılma aralığı ile bebekleri uyarılma aralığının farklılığı bulgulanmıştır.

Bu mekanizmasının nasıl işlediği üzerine çalışmalar devam etmektedir. Uyku evreleri esnasında yapılan çeşitli deneyler bulunmaktadır, beynin hangi bölümlerinin nasıl tepki verdiğine dayalı pek çok önemli makale var. Bunlardan, yayınlanmış olan önemli teknik makaleleri kaynak olarak paylaşacağım.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. MIT The Processing of Sounds In Auditory Cortex During Sleep adlı tez çalışması.
  2. NCBI PMC Sensory Responses during Sleep in Primate Primary and Secondary Auditory Cortex adlı makale.
  3. ScienceDaily How Do We Hear While We Sleep? adlı çalışmaya dair makale.
  4. Nature Sleepers Track Informative Speech In A Multitalker Environment
  5. Nature Evidence That Neural Information Flow Is Reversed Between Object Perception and Object Reconstruction From Memory
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya hep birlikte var olacağız, ya hep birlikte yok olacağız.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder