Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Fotonlar nasıl ölçülebiliyor?

220 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
60K UP
Elektronik teknisyeni

Ben Led aydınlatma sektöründe çalışmaktayım. Elimizde foton ölçmek için elbette bir takım cihazlar var. Sorduğunuz soru çok genelleme bir soru. O yüzden ben ışığın neleri ölçülür biraz ondan bahsetmek istiyorum.

İlk ölçüm aletimiz entegre küre. [1] entegre küre birçok ölçüm yapar. Ama ben bir tanesinden bahsedeceğim. Lümen. Lümen; bir aydınlatma aracından çıkan toplam ışık gücüdür. Evindeki lambanın üzerini okursan lümen değerini görürsün. Bu tek bir foton değildir. Bütün fotonların gücüdür.

Tüm Reklamları Kapat

Az önce bir lambadan çıkan toplam ışığı ölçtük. Şimdi de ışığın vurduğu yüzeyde ne kadar ışık var onu ölçeceğiz. Bunu lüksmetreler ile yaparız. [2] Unutulmaması gereken şey, aynı lamba aynı uzaklıktan her ortamda farklı sonuç verir. Çünkü odanın genişliği, yüksekliği, odanın yüzeyi gibi faktörlerin ışığın yansıtmasını değiştirir.

Üçüncü ölçümümüz CRI. CRI Color rendering index demektir. Türkçesi renk karışım indeksi. Buna kabaca Işığın kalitesi diyebiliriz. Hepimiz sezgisel olarak ışık ne kadar fazlaysa o kadar kalitelidir gibi bir algıya sahibiz fakat bu doğru değildir. Işık kaliteli değilse, lümeni yüksek olsa bile rahatsız eder. Bunun sebebi dalgaboylarının dengeli dağılması gerekliliğinden. Cri teriminin birimi yoktur. Bir yaz günü bulutsuz havada saat tam 12'de ölçeceğin güneş ışığı 100 cri derler. Piyasadaki dandik ledler 70-80 cri'dır. Kaliteli lambalar 90 cri'a kadar çıkar. Entegre küre ile ölçülebilir. Entegre küre lambadan çıkan ışığın bütün dalgaboylarına ayırarak inceler. Türkçesi içindeki kırmızı, yeşil,mavi gibi dalgaboylarının oranlarına bakar. Örneğin beyaz bir ışıkta kırmızı rengin dalgaboyu fazla ise o ışık vurduğu yüzeyin rengini tam gösteremez.

Tüm Reklamları Kapat

Dördüncü cihazımız spektrometreler. Bu benim sektörümde kullanılan bir cihaz değil. Amacı elimizdeki materyalin içinde hangi elementlerin olduğunu ve ne kadar olduğunu incelemektir. Çalışma mekanizması her elementin imzasını incelemektir. Elementler kendisine ışık veya elektrik verildiğinde içindeki dalgaboylarına denk gelen kısmı soğurur. Bu da o elementin imzasıdır. Bazen haberlerde çıkan " mars'ta su bulundu, 12 milyon ışık yılı uzakta elmas dolu gezegen bulundu" gibi haberlerin sebebi budur. [3]

Birde fizikçilerin kullandığı daha özel cihazlar var. Fakat onları ben de bilmiyorum. Keşke bilsem.

Kaynaklar

 1. E. Yılmaz. Işık Akısı (Lümen) Nedir, Nasıl Ölçülür? - Aydınlatma Portalı. (14 Mart 2018). Alındığı Tarih: 11 Kasım 2022. Alındığı Yer: Aydınlatma Portalı | Arşiv Bağlantısı
 2. testo. Yüksek Hassasiyetli Işık Şiddeti Ölçümü Için Lüksmetreler | Testo Elektronik Ve Test Ölçüm Cihazları Dış. Ticaret Ltd. Şti.. Alındığı Tarih: 11 Kasım 2022. Alındığı Yer: testo | Arşiv Bağlantısı
 3. R. L. Ş.. Spektrometre Nedir? Optik Emisyon Spektrometre Nedir? Spektrometrenin Çalışma Prensibi Nasıldır?. (23 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 11 Kasım 2022. Alındığı Yer: Repamet Ltd. Şti. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close