Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Foton için zaman yok demek nedir? Foton nasıl sıfır ömre sahip olabiliyor?

Güneş'teki bir fotonun yüzümüze çarpması için geçen süre bize göre 8 dk. Ancak foton için 0 dk dır. Var olmuş ve yok olmuş. Kafama hiç basmıyor çünkü bir gözlemci için geçerli olan herhangi zaman ölçeği kadar varolabilmesi için an azından kendisi için picosaniyelik bir ömrü olması gerekmiyormu?

3
171 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Berkay gayet doğru cevaplamış; ben ayrıca bu soruyla ilintili bazı soruları paylaşmak istiyorum: Eğer oradaki cevaplarıma bakarsan konuyla ilgili bir miktar daha fazla derinlik kazanabilirsin.

  1. Özel görelilikte hareket eden cisimlerin zamanlarının daha yavaş gözlemlenmesi: https://evrimagaci.org/soru/gorelilik-teorisine-gore-hizli-hareket-eden-cisimler-icin-zaman-daha-yavas-gecer-fakat-buradaki-hiz-taniminda-orijin-nedir-1424#1180
  2. Bir gözlemci için zamanın en hızlı akabileceği referans sistemi: https://evrimagaci.org/soru/evrende-zamanin-en-hizli-aktigi-yer-neresidir-1213#975
  3. Işık hızının geçilememesinin özel göreliliğin bir sonucu değil aslında bir kabulu olması: https://evrimagaci.org/soru/isik-hizi-neden-gecilemez--828#888
  4. Işıktan daha hızlı parçacıkların varlığı: https://evrimagaci.org/soru/isiktan-daha-hizli-takyon-gibi-parcaciklar-oldugu-halde-neden-hic-bir-sey-isiktan-daha-hizli-gidemez--474#456
  5. Evrende ışık hızı gibi bir hız sınırı olmasının sebebi: https://evrimagaci.org/soru/neden-evrende-isik-hizi-gibi-bir-hiz-limiti-var-182#409

126 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Hayır, çünkü fotonun zamanı hissetmemesinin sebebi, onun bir kütleye sahip olmamasından kaynaklanır. Foton gibi kütlesiz bir parçacık için zaman tam anlamıyla manasızdır. Onun için olay gibi şeyler tek bir andır. Yani Güneş'ten gelen fotonun seni gözüne girmesi onun için aynı anda yaşanır.

120 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Zamanın ölçütü ışık hızıdır. Cisim ışık hızına yaklaştıkça zamanda genişleme olur. Eğer ışık hızında ise zaman sıfırlanır. Foton için zaman diye bir kavram olmaz. Burada zamanı ışık hızına göre belirlememiz etkili.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kitaplar, olduğumuz yerde kalmamız gerektiği zamanlarda bize gidecek bir yer verirler.”
Mason Cooley