Puan Ver
0
Puan Ver

Fizikçi olmak istiyorum ama etrafımdaki herkes "nasıl para kazanacağımı" soruyor ve ne cevap vereceğimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Eğitim, bir iş koluna dahil olmayı gerektirecek bilgiyi yüklenmek olarak kabul edilecekse, fizik eğitiminden dolayı klasik endüstride üretim çarkına dahil olmanı bekleyenlerin öngörüleri geçerli olarak kabul edilebilir. Kaldı ki, fizik eğitimi alan kişiler, bahsi geçen sektörlerde bile iş bulabilmekteler. Burada amaç, evreni anlamada üst bir bakış açısına kavuşarak, yeni konularda araştırma yapabilmeyi mi, yoksa para kazanmayı mı hayatımızın merkezine koyacağız. Burada kişisel ekonomik şartlar vs de işin içine girdiği için öznel olacaktır cevap birey için. Ancak yeterli araştırma ve idealist düşünce ile hem fizik gibi olmazsa olmaz bir alanda uzmanlaşıp hem de burada elde edilen edinimi meslek anlamında kullanabilir kişi.

Ülkemizde nadir nitelikli insanlardan Kerem Cankoçak, bu konuda düşüncelerini geniş olarak ifade ediyor. Kendisi hem mesleki hem fizikçi hem de kişisel anlamda az bulunur cinsten yetişmiş bir insan.

https://www.youtube.com/channel/UCWt6D7taivwKb7sBps4afAg/videos

CERN deki araştırmalarda yer alan, yeterli ödenek olmadığı için uzaktan çalışan biri cern ile.

Teşekkür
2

Fizik okumakla ilgili şöyle bir sıkıntı var; yaptığın işleri etrafına, özellikle de akrabalara anlatman mümkün değil. Buna onlarca arkadaşımı örnek verebilirim. Ben mezun olalı 10 sene oldu, daha işsiz kalan fizikçi görmedim.

Ben mesela patent vekilliği yapıyorum. İşimi de gayet severek yapıyorum. Ama şimdi ben akrabalara nasıl anlatayım? Benim fizik okuyorum dediğimde dizim ağrıyor diyen akrabam var.

Sen samimiyetle merak ediyorsan şu kadarı aklında kalsın; en az para kazanacağın işkolu akademi. Telekom, yazılım, makina gibi sektörlerde iş yapabilirsin. Ayrıca fizikçilerin çok başarılı olduğu işlerde (patent, proje yönetimi, vb) piyasada çalışabilirsin.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarının hatalarından ders alın; çünkü hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız.”
Martin Vanbee
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder