Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

Fizikçi olmak istiyorum ama etrafımdaki herkes "nasıl para kazanacağımı" soruyor ve ne cevap vereceğimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

2
182 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Eğitim, bir iş koluna dahil olmayı gerektirecek bilgiyi yüklenmek olarak kabul edilecekse, fizik eğitiminden dolayı klasik endüstride üretim çarkına dahil olmanı bekleyenlerin öngörüleri geçerli olarak kabul edilebilir. Kaldı ki, fizik eğitimi alan kişiler, bahsi geçen sektörlerde bile iş bulabilmekteler. Burada amaç, evreni anlamada üst bir bakış açısına kavuşarak, yeni konularda araştırma yapabilmeyi mi, yoksa para kazanmayı mı hayatımızın merkezine koyacağız. Burada kişisel ekonomik şartlar vs de işin içine girdiği için öznel olacaktır cevap birey için. Ancak yeterli araştırma ve idealist düşünce ile hem fizik gibi olmazsa olmaz bir alanda uzmanlaşıp hem de burada elde edilen edinimi meslek anlamında kullanabilir kişi.

Ülkemizde nadir nitelikli insanlardan Kerem Cankoçak, bu konuda düşüncelerini geniş olarak ifade ediyor. Kendisi hem mesleki hem fizikçi hem de kişisel anlamda az bulunur cinsten yetişmiş bir insan.

https://www.youtube.com/channel/UCWt6D7taivwKb7sBps4afAg/videos

CERN deki araştırmalarda yer alan, yeterli ödenek olmadığı için uzaktan çalışan biri cern ile.

363 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Fizik okumakla ilgili şöyle bir sıkıntı var; yaptığın işleri etrafına, özellikle de akrabalara anlatman mümkün değil. Buna onlarca arkadaşımı örnek verebilirim. Ben mezun olalı 10 sene oldu, daha işsiz kalan fizikçi görmedim.

Ben mesela patent vekilliği yapıyorum. İşimi de gayet severek yapıyorum. Ama şimdi ben akrabalara nasıl anlatayım? Benim fizik okuyorum dediğimde dizim ağrıyor diyen akrabam var.

Sen samimiyetle merak ediyorsan şu kadarı aklında kalsın; en az para kazanacağın işkolu akademi. Telekom, yazılım, makina gibi sektörlerde iş yapabilirsin. Ayrıca fizikçilerin çok başarılı olduğu işlerde (patent, proje yönetimi, vb) piyasada çalışabilirsin.

120 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece kısa bir mesafeyi görebiliriz. Ancak o mesafede bile yapılması gereken birçok şeyi görebiliriz.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku