Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?
10
Fizik & Kuantum

Fizik ve kuantum bilimini öğrenmek için kitap tavsiye eder misiniz?

Evrimi öğrenmek için önerdiğiniz kitap tavsiye listesi gibi bir listeyi fizik bilimini öğrenmek isteyenler için de basitten ileri düzeye doğru olacak şekilde oluşturabilir misiniz? faydalanabilmemiz için.

8
8,414 görüntülenme
Hatırla (15)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
8 Cevap
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?
  • Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking
  • Geleceğin Fiziği - Michio Kaku
  • Olanaksızın Fiziği - Michio Kaku
  • Kozmos - Carl Sagan
  • Büyük Tasarım - Stephen Hawking
  • Tanrı'nın kapısını çalan bilim - Carl Sagan
  • Feynman Fizik Dersleri
  • Tuhafı Aşma Zamanı: Kuantum Fiziğine Farklı Bir Bakış
  • Yaşam Nedir ? - Erwin Schrödinger
14,920 görüntülenme
9
Paylaş
9

Merhabalar Yetkin,

fizik; doğa ile madde arasındaki etkileşimi inceleyen ve bu etkileşimi de matematiksel bir metotla anlatmaya çalışan bilim dalıdır.

Evrim'in anlaşılması için tavsiye edilen kitaplar çoğunluğu sözel ve görsellerden oluştuğu için normal insanların dahi zaman ayırarak anlayabileceği türde eserler sunar.

Lakin fizik, incelemiş olduğu etkileşimleri matematiksel bir metotla anlatmaya çalışırken özellikle formülleri ve matematiği kullanacağı için fizik için beklediğiniz kaynaklar evrim kaynaklarından elbette farklı olacaktır.

Ama size basitten karmaşığa doğru gidildiğinde tamamını biteceği ve bittiğinde ise neredeyse lisans seviyesinde fizik öğrenme düzeyine ulaşabileceğinizin müjdesini veren bir kaynağın linkini bırakıyorum. Umarım beğenirsiniz.

İyi okumalar ve iyi çalışmalar dilerim.

3,239 görüntülenme
5
Paylaş
5

Kaynaklar

Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

Öncelikle Zamanın Kısa Tarihini(Stephan Hawking'in)

Altı Kolay Parça -Richard Feynman

Fizik Yasaları Üzerine -Richard Feynman

Kuantum Mekaniği -Art Friedman

Bunların haricinde internette "Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman" kitabını da alabilirsin

11,385 görüntülenme
4
Paylaş
4
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

Ek olarak;

Köpeğinize Kuantum Fiziğini Nasıl Öğretirsiniz?

Çok basit ve keyifli bir dille anlatıyor, eminim keyif alırsınız.

Higgs: Evrenin Sonundaki Parçacık

Oldukça keyifli bir kitaptı, rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Özellikle, arkadaşlar gibi ben de Feynman'ın derslerini öneririm. Keyifli okumalar.

3,484 görüntülenme
2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Fizik ve kuantum öğrenmek isteyenler için kitap önerebilir misiniz?

Uzun zamandır popüler kitaplar okumadığım son yıllarda basılan kitaplara aşina olmasam da zamanında yazmış olduğum listeyi aşağıya bırakıyorum.

Özel Görelilik

1. temel düzey

- einstein'ın köpeği (by chad orzel)

- https://www.youtube.com/watch?v=tl7-oirukhs

- https://www.youtube.com/watch?v=t6z_yj-_sig

- http://www.worldscienceu.com/…ace-time-and-einstein

2. orta düzey

- 50 soruda görelilik kuramları (by ibrahim semiz)

- http://www.worldscienceu.com/…ty/special-relativity

3. ileri düzey

- göreliliğin anlamı (by albert einstein)

- http://www.lecture-notes.co.uk/…special-relativity/

- https://www.youtube.com/…4-mavcxwzoiz3dhngzaqp1leib

Kuantum Fiziği

1. temel düzey

- köpeğinize kuantum fiziğini nasıl öğretirsiniz (by chad orzel)

- schrödinger'in kedisinin peşinde (by john gribbin)

- schrödinger'in yavru kedileri (by john gribbin)

2. orta düzey

- quantum mechanics and experience (by david albert)

- wave function (by david albert)

2,606 görüntülenme
2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

Zamanın kısa tarihi çok kolay anlasilabilen sade dili olan güzel bir kitap bunu tavsiye ederim

Biraz kuantumdan zarar gelmez i okuyabilirsin.

Onun dışında hiçbir fikrimiz yok çok güzel bir kitaptır.mizahi bir şekilde fizik konularını ele almış.Evrenin olusumu ile ilgili olarak ceviz kabugundaki evren çok güzeldir

Fizik hakkında genel bilgiler için ise gerçekten bilinmesi gereken 50 fizik konusu güzeldir,sade bir kitap .temel fizik yasalarından kuantuma kadar ele almış.

Fizik yasaları üzerine yi de okuyabilirsin.

Ama daha detayli universite düzeyinde fizik bilgisi içeren bir kitap istiyorsan da izafiyet teorisini okuyabilirsin .içerisinde lorentz dönüşümleri gibi universite fizik konuları da var fakat gerçekten mükemmel bir kitap.

Ya da detayli fizik kitabı olarak Feynman fizik derslerini okuyabilirsin.kalın büyük bir kitap.kalkulusu çok iyi bilmek gerekiyor. O da güzel bir kitap.

Bu kitaplari kesinlikle tavsiye ederim.


10,089 görüntülenme
2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

101 Soruda Kuantum - Kenneth W. Ford

Kuantum Fiziği hakkında sağlam bilgiler verir ve ayrıca detaylı bir kitaptır. Eğer biraz önbilgi biraz da merakın varsa bu kitabı tavsiye ederim. 

Higgs ve Cern - Daniel Denegri, Claude Guyot, Andreas Hoecker ve Lydia Roos

Bu kitapta CERN'ün işleyişi ve parçacık fiziği çok detaylı bir şekilde ele alınmış. Ağır bir kitaptır okuması biraz zordur. Okuyup geçilecek bir kitap değil, senden kafa yormanı ister. 

Kuantum Mekaniği - Leonard Susskind ve Art Friedman

Bu kitap kuantum mekaniği daha çok matematiksel olarak ele alır. Bunu okuman için liseyi bitirmiş olman gerek ki rahat anlayabilesin. Ders kitabına yakındır. 

Feynman Fizik Dersleri Cilt. 3 - Richard Feynman

Fiziğin en önemli isimlerinden olan Richard Feynman'in üniversitede verdiği derslerin toplamı olan bir kuantum ders kitabıdır. Oldukça detaylı, adeta ansiklopedi gibidir. Eğer yeniysen bu kitabı önermem çünkü çok yoğundur ve yeni başlayanlar için kafa karıştırıcıdır.

İlk önerdiğim kitabı alıp rahat rahat okuyabilirsin ama kalanlarını okuman için gerçekten kafa yoran gerek, şimdiden kolay gelsin. 

7,976 görüntülenme
2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

Stephen Hawking'in yazdığı ve şuanda okuduğum Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabı tavsiye ederim. İçerisinde bol bol kuantum fiziği, evren modellerinin zamanla gelişmesi, karadelikler, evrenin ilk oluşumu gibi konulara değinilmiş.

5,068 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et