Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
24

Fizik ve kuantum bilimini öğrenmek için kitap tavsiye eder misiniz?

Evrimi öğrenmek için önerdiğiniz kitap tavsiye listesi gibi bir listeyi fizik bilimini öğrenmek isteyenler için de basitten ileri düzeye doğru olacak şekilde oluşturabilir misiniz? faydalanabilmemiz için.
15,035 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
15 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Ali Mert Turaçlar
Ali Mert Turaçlar Physics B.Sc
Orijinal Soru: Fizik bilimini öğrenmeye nereden başlanmalı?

Kitap önerilerinden başlayabiliriz.

 • Carl Sagan - Kozmoz
 • Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi
 • Stephen Hawking - Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar
 • Stephen Hawking - Kara Delikler
 • Selçuk Topal - Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi
 • Stephen Hawking - Ceviz Kabuğundaki Evren
 • Roland Omnes - Kuantum Felsefesi

Bu kitaplar ile hem astrofiziğe ve kuantum fiziğine giriş yapabilir hem de fiziğin ve araştırmanın mantığını genel olarak kavrayabilirsiniz. Bu kitaplar temel bir fizik veya matematik bilgisi çok gerektirmemektedir. Ama temel fizik ve matematik bilginiz varsa:

Bu Reklamı Kapat

 • Temel Parçacıklar Ve Fizik Yasaları - Richard Feynman
 • Albert Einstein - Göreliliğin Anlamı

Kitaplarına da bakmanız iyi olacaktır.

Eğer popüler bilim yayınları dışında fiziği biraz da akademik açıdan incelemek isterseniz "Feynman Fizik Dersleri"ne bakabilirsiniz. Kitaplar 4 cilt, farklı konular farklı ciltlerde anlatılıyor. Mekanikten başlayıp modern fiziğe doğru ciltler ilerledikçe değiniyor kitaplar.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca belgesel olarak yine Carl Sagan'ın Kozmos belgeseli izlenebilir fakat kitabı daha detaylı.

Eğer bu konular hakkında çok bilginiz yoksa popüler bilim kitapları ile konulara alıştıkça bahsettiğim Feynman kitaplarına geçiş yapılabilir. Ayrıca YouTube'dan "Physics Girl", "Veritasium" gibi kanallar da takip edilebilir.

2,380 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Agora Bilim Pazarı. Fizik Arşivleri. (3 Mart 2021). Alındığı Tarih: 3 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
 • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Halil Sayım
Halil Sayım Fizik notları yüksek bir Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim
Orijinal Soru: Bir öğrenci fiziği nasıl öğrenmeli?

Fizik dersi çoğu kişinin aksine bana çok kolay gelmiştir hatta en iyi dersim. Fiziği öğrenirken yapman gereken şey çok basit. Fiziğe bir ders olarak değil hayatın kendisi olarak bakman lazım. Konuları parçalamadan bir bütün olarak öğrenmeli ve ele almalısın çünkü eninde sonunda konular kesişecek.

Hayata fiziği uyarlamak için fiziği sevebilmen lazım. Örneğin spor salonuna gittiysen makara sistemleri olan makineleri bilirsin. Hatırlıyorum 8. sınıftan sonraki yaz bi arkadaşımla antrenmandayken "Oha ben 21kg mi kaldırdım şimdi?" demişti. Ama makinede hareketli makara vardı ve bu yüzden aslında 10,5kg kaldırmıştı. Ve benim aklıma bu direk gelmişti. Yani hayatı fizik kullanarak anlamak fiziği anlamayı baya kolaylaştırıyor.

Bu Reklamı Kapat

Eğer fiziği sevmiyorsan ve yine de fiziğinin iyi olmasını istiyorsan da sana önerebileceğim şey aşırıya kaçmadan zamana yayarak istikrarlı çalışman olacak yapacak bi şey yok.

Başarılar...

1,249 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
 • Raporla
Cevap
Kaan Kanara
Kaan Kanara Lise Öğrencisi
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?
 • Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking
 • Geleceğin Fiziği - Michio Kaku
 • Olanaksızın Fiziği - Michio Kaku
 • Kozmos - Carl Sagan
 • Büyük Tasarım - Stephen Hawking
 • Tanrı'nın kapısını çalan bilim - Carl Sagan
 • Feynman Fizik Dersleri
 • Tuhafı Aşma Zamanı: Kuantum Fiziğine Farklı Bir Bakış
 • Yaşam Nedir ? - Erwin Schrödinger
16,343 görüntülenme
15
 • Raporla
Cevap
Hüseyin Açar
Hüseyin Açar Fizik Öğrencisi

Merhabalar Yetkin,

fizik; doğa ile madde arasındaki etkileşimi inceleyen ve bu etkileşimi de matematiksel bir metotla anlatmaya çalışan bilim dalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Evrim'in anlaşılması için tavsiye edilen kitaplar çoğunluğu sözel ve görsellerden oluştuğu için normal insanların dahi zaman ayırarak anlayabileceği türde eserler sunar.

Lakin fizik, incelemiş olduğu etkileşimleri matematiksel bir metotla anlatmaya çalışırken özellikle formülleri ve matematiği kullanacağı için fizik için beklediğiniz kaynaklar evrim kaynaklarından elbette farklı olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Ama size basitten karmaşığa doğru gidildiğinde tamamını biteceği ve bittiğinde ise neredeyse lisans seviyesinde fizik öğrenme düzeyine ulaşabileceğinizin müjdesini veren bir kaynağın linkini bırakıyorum. Umarım beğenirsiniz.

İyi okumalar ve iyi çalışmalar dilerim.

4,291 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Serway Physics. (25 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Cevap
Orijinal Soru: Fizik ve Kuantum alanıyla ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz?

Öncelikle Zamanın Kısa Tarihini(Stephan Hawking'in)

Altı Kolay Parça -Richard Feynman

Bu Reklamı Kapat

Fizik Yasaları Üzerine -Richard Feynman

Kuantum Mekaniği -Art Friedman

Bunların haricinde internette "Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman" kitabını da alabilirsin

12,278 görüntülenme
6
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et