Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Fiziğe ilgili bir lise öğrencisine önerebileceğiniz kaynaklar nelerdir?

Şöyle zevk veren cinsten (bknz. Carl sagan- kozmoz)

3
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Brian Green'in evren, kozmos ve zaman konulu kitapları. En tanınmışı "Evrenin Zerafeti", YouTube'da belgeseli de var.

Lee Smolin "Zamanın Yeniden Doğuşu", "Fiziğin Krizi"

Kip Thorne'nun Interstellar filminin fizik altyapısını anlattığı kitabı var.

Bir de kozmik anafor web sitesinde fizikle ilgili makale ve içerikler bulabilirsiniz.

125 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Kaynaklar

Merhaba.Burada Merve Arıcıbaşı hocamın tabsiyelerine kesinlikle katılıyorum.Ancak çok ufak ama önemli bir ekleme yapmak istiyorum.Ben bir fizikçi değilim.Ancak evimde burada sayılan birçok popüler bilim,fizik kitapları mevcut ve birçoğuna da göz gezdirdim,okudum yani.Ve çok da keyif aldım.Bu popüler bilim kitaplarının en büyük tehlikesi, okuduğunuz alana göre sizi yönlendirmesidir.Örneğin Carl Sagan,Cosmos kitabında Kepler ve Tyche Brahe arasındaki çekişmeleri anlatır.Bir fizikçi bunu bilmeli belki ama,fizik adına bir yararı olmaz.Tam aksine sizi,”Ben fizik’ten zevk alıyorum” yanılgısına düşürerek zararı olabilir.Çünkü gün gelip iş başa düştüğünde, denklemler üzerinde kalem oynatmaya başladığınızda ki o gün illaki gelecek fizik okuyacaksanız eğer.İşte o gün,”Ee,ben soru çözmeyi sevmiyorum,ben Kip Thorne’nun kozmoloji fikirlerini seviyorum” deme hakkınız olmayacaktır.Başka bir bilim kitabında yine Kepler’in meşhur “eşit zaman aralıklarında eşit alan tarama” mevzusu vardır.Mevzu diyorum çünkü bende konunun ihtivasını tam bilmiyorum.Ancak o yasa, gazilyon tane formülün özütünden çıkan bir sonuç sadece.Bu noktada popüler bilim kitapları bir perspektif edinmek adına çok önemlidir,tehlikeleri göz ardı etmediğiniz sürece! Naçizane tavsiyem,ilgilendiğiniz konu varsa eğer,o konuyla ilgili spesifik kitaplar alıp okumanızdır.Örneğin bir biyoloji öğrencisi olarak ben,Charles Darwin’in kitaplarını önemle okuyorum.Çünkü popüler bilime kaçmadan,Darwin’in seçilim mantığını anlamaya çalışıyorum.Ve bu faydalı bir durum.Öte yandan yine Darwin’in arkadaşlarına,”Bugün keyfim yerinde değil,açıkçası canım da çok sıkılıyor” minvalinde mektuplar gönderdiğini de biliyorum.İkisi arasındaki ayrım çok keskin.Umuyorum ayrım anlaşılmıştır.Bilimle kalın :)

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Keşke lisenin başlarında keşfetmiş olsaydım dediğim khan academy fiziği sadece sınavlarından geçebilmen için değil fiziği cidden öğrenmek ve analitik bir düşünme yeteneği kazanman için anlatıyor.

2.kaynak ise yeterli seviyede İngilizcen varsa fizikle ilgili çoğu sorularının cevabını alabileceğin bir fizik formu.

3.kaynak ise anlaşılır bir dilde basit düzeyde kuantum fiziği ile ilgilenmek istersen de "Köpeğinize Kuantum Fiziğini Nasıl Öğretirsiniz ? " adlı kitap gayet güzel bir dille yazılmış

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • KhanAcademyTurkce. Khanacademyturkce Fen/Fizik. (05 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 05 Ocak 2021. Alındığı Yer: KhanAcademy | Arşiv Bağlantısı
  • PhysicsForums. Physicsforums. (05 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 05 Ocak 2021. Alındığı Yer: PhysicsForums | Arşiv Bağlantısı
  • Chad Orzel. (2021). Köpeğinize Kuantum Fiziğini Nasıl Öğretirsiniz ?. Yayınevi: aylak kitap. sf: 234.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın