Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Fetişin psikolojik açıklaması nedir?

Bunun psikolojik aciklamasi nedir sevgili evrimagaci takipcileri

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Fetişlerle ilgili çeşitli makaleler var. Fetişin açıklamaları Freud'a kadar gidiyor, belki öncesi de vardır. Basit bir net araması ile birçok metne ulaşabilirsiniz. Ben bu konu üzerine yazılmış çoğu metni gayet karmaşık, anlamsız hatta gereksiz buluyorum. Fetiş meselesi aslında hiç de karmaşık ve anlaşılmaz değil bence. Kendi anladığım kısmını açıklamaya çalışayım...

Üremek ve cinsellik evrimsel olarak kaçınılmaz bir gereklilik olduğu için haz verici bir eylem oluşu ile doğal olarak teşvik edilmiştir. Yani cinsel ilişki, üreme çabası göstermeyi teşvik etmek amacı ile bireylere haz verir. Ve karşı cinsler de birbirlerine yakınlaşsın ve ilgi duysun diye cinselliği temsil eden vasıflar cezbedici ve estetiktir.

Aslanlarda, tavuskuşlarında hatta doğadaki çoğu türde erkek birey daha görsel ve estetiktir aslında. İnsanda bu durum doğadan farklı. Biz insanlarda da cinsel cezbedicilik, kadında toplanmıştır. Güzel olan erkek değil, kadın yani. Erkeğin cezbediciliği fiziksel ve görsel özelliklerinden çok hayati yeterlilikle özetlenebilir iken kadının cezbediciliği, cinsel verimliliği sembolize eden fiziksel özelliklerle kendini öne çıkarır. Böyle evrimleşmişiz. Erkek kadını çekici bulur ve ona yönelir. Ve temel olarak da insanda üreme, erkeğin kadına yakınlaşması ile mümkün olduğu için kadını erkekten ayırt eden tüm bedensel özellikler cezbedici anlam içerir. Yani atıyorum bir kadının saçı, teni, memesi, beli, bacağı, ayağı hep erkekten farklı ve daha estetiktir zaten. Madem insanda bedensel güzellik, cinsel ve estetik kadında toplanmış, neden kadının ayağı da estetik anlam sunmasın? Gayet basit.

Özetle diyorum ki, madem üremek için karşı cins gerekli ve evrimsel olarak da cinsel çekim estetikle desteklenmiş ve cinsel ilişki de cinsel haz ile teşvik edilmiş, kadının tüm bedeni gayet normal ve doğal olarak erkeğe estetik ve çekici gelebilir. Bu da evrimsel olarak cinsel çekimi ve paralelinde üreme olasılığını arttıran bir etki teşkil eder.

Bu gayet basit açıklama ile de fetişler üzerine dile getirilen tüm eleştiriler, sapıklık iddiaları falan da gayet anlamsızdır. Kimin neyi çekici bulduğunun herhangi bir başlık altında tasnif edilmesi de gereksizdir. Çünkü hepsi cinsel çekime ve üreme olasılığına katkı yapan etkiler oluşturduğu için gayet mantıklı ve evrimsel olarak da anlaşılır olgulardır.

112 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın