Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Felsefi düşünebilme yeteneği kazanmak/geliştirmek için başlangıç olarak hangi kitaplar okunabilir? Veya farklı olarak ne tür etkinlikler yapılabilir?

Felsefi düşünceleri anlamak ( örneğin " dostoyevski - yeraltından notlar " kitabının birinci bölümünü anlamak) için ne tür uğraşlar yapmak gerekir?

1
223 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (6)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konuda daha önceYıldız Teknik Üniversitesi Felsefe'de öğretim görevlisi olan, master ve doktorasını da Manchester Üniversitesi'nde yapan Prof. Dr. Niyazi Kahveci'nin tavsiyeleri var. KTV için yaptığı bir dizi programda bir bölümde anlatmıştı. Yaklaşık 16 bölüm var o yüzden hangisinde anlattığını hatırlayamadım ama zaman ayırıp bakabilirsiniz. Linkteki bölüm olabilir veya son bölümlerde.

Hocanın tavsiyesi şu. Önce ilginizi çeken bir konuda bir felsefecinin kitabını alın.

1)Bu kitabı bir kere okuyun

2) aynı kitabı elinize bir sözlük alıp terim ve kelimeleri sözlükten tek tek bakarak tekrar okuyun

3) aynı kitabı 3. bir kez bölüm bölüm üzerine düşüne düşüne tekrar okuyun

4) aynı kitabın karşı fikrini veya eleştiri olarak yazılmış kitabı da aynı şekilde okuyun.

Elbetteki bu çok uzun ve zahmetli bir süreç.

Örneğinize gelecek olursak: Internette ufak bir araştırmayla Dostoyevski'nin "Yer Altından Notlar"ı zamanın Rus Felsefecisi Nikolay Çernişevski'ye ve onun felsefi görüşü Narodizm'e tepki olarak yazdığı bilgisine ulaşılabiliyor. Bu yüzden Dostoyevski'nin Yeraltından Notları'nı daha iyi anlamak için Çernişevski'nin "Nasıl yapmalı?" kitabını okumak gerekiyor. Hoş Çernişevski de "Nasıl yapmalı?"yı Ivan Turgenev'in "Babalar ve Oğullar"ınadan etkilenerek yazmış. Yani sizi bekleyen en az 3 kitap var. Kolay gelsin.

364 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett