Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bekir Kadak
Bekir Kadak
2,392 UP
Üye
0

Felsefe nedir, mantık kavramıyla nasıl bir ilgisi vardır?

Örnek verebilir misiniz?
643 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Birinci kaptan o…

Felsefe kelime anlamı olarak akıl sevgisidir. Sevgi önemsemektir. Önemsemek önce sağlıklı bir bünyeyi dayatır. Günümüzde genel geçer sağlık argümanı, doğamıza uygun harekettir. Mantık tam da budur.

O; akla egzersiz yaptırmak ya da daha genel bir ifade ile aklı yürütmektir. Zira dilimizdeki karşılığı akıl yürütmedir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani felsefe bir bakıma şeylerin (nesnelerin, olayları ve olguların) zihnimizdeki iz düşümü, mantık bu izdüşümün yaşamdaki pratik tezahürünün doğru işlemesini sağlayan kılavuzdur. Tıpkı bir geminin rotasını belirleyen birinci kaptanın felsefe, o geminin güvenli seyrinden sorumlu ikinci kaptanının mantık olması gibi.

Felsefe soru sorar ve cevap arar. Mantık gerek soruların gerekse cevapların yaşamla ve bağlı olunan ve aynı zamanda düşünme yetilerimize vesile olan doğa ile uyumlu olup olmadığına karar vermemizi sağlayan süzgeç görevi görür.

Felsefe harman yerinde patoza doldurulan ekine, mantık o ekini sap, saman ve tane olarak ayıran alttaki eleğe benzer.

Biri aklın özgürce dolaşımına bir diğeri bu özgürlüğün kullanımının sorunsuz seyrine vesile olur. Birinde varlığın varlığına yönelik geniş kapsamlı ve sınırsız bir düşünme, diğerinde bu seyirdeki doğruluk, tutarlılık yani akla uygunluk temeldir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin felsefede Tanrının varlığına ve yoktan var edişine içkin sonsuz sayıda çıkarımda bulunma imkânı varken, mantıkta tek bir elek her şeyi sil baştan yapar. O da; “Yoktan var, vardan yok olunamayacağına göre, ya yaratıcının da yaratıcısı var ve onun yaratıcı olma vasfını elinden alır yada öyle bir yaratıcı arayışı beyhude bir arayıştır.” der noktayı koyar.

Şöyle de özetleyebiliriz. Felsefe için özgürlük sınırsızdır ve fakat mantık; “çok da aklıma yatmadı, çünkü günlük hayatta çok işlevsel değil, iyisi mi biz “birinin özgürlüğü başka birinin özgürlüğünün başladığı yerde biter” diyelim. Sonuçta aslolan yaşamın kendisidir.” der ve bunu derken felsefenin de kalbini kırmamaya çokça özen gösterir. Neticede birinci kaptan o…

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close