Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
49K UP
Üye
1

Fazla kilolu olmak zeka geriliğine sebep olur mu?

831 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
NUR HAZAL SULU
Moleküler biyoloji ve Genetik bölümü hazırlık öğrencisiyim.

Fazla kilolulu, obezite birey sayısı son yıllarda büyük artış gösterdiğinden bilim insanları son yıllarda bu konular hakkında oldukça fazla araştırma yapmaktadırlar. Özellikle genç yaştaki bireyler, çocuklar üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan biraz bahsetmek sorunun cevabına ulaşmana yardımcı olur diye düşünüyorum. Bir deneyde obeziteli 12 çocuğun normal kilolu akranlarıyla bilişsel yetenekleri kıyaslanıyor. Sayı dizisi testi, Raven aşamalı matris, anlamsal sözel akıcılık, D2 dikkat dayanıklılığı ve Wisconsin kart sıralama testi olmak üzere kıyaslanacak 5 test belirleniyor. Hafıza , zeka ve sözel akıcılıkta hiçbir fark gözlenemiyor ancak dikkat dağınıklığı ve kart sıralama testinde obeziteli çocuklar daha az perfonmans gösteriyor. Bu, çocukluk çağı obezitesinin, kayma ve dikkat yeteneklerindeki bilişsel eksiklikleri içerdiğini göstermektedir. Yani obezite zeka geriliği değil ama dikkat dağınıklı sorunu artıyor. Dikkat gerektiren işlerde daha başarısız birey haline dönüşüyorlar.

Fakat başka bir makaleye göre,

Tüm Reklamları Kapat

Obez katılımcıların, aynı yaştaki normal kilolu akranlarına kıyasla önemli ölçüde daha düşük performans göstermesiyle, yüksek BMI ( yüksek vucüt kütle endeksi) ve sıvı zekası arasında ters bir ilişki gözlemlenmiş. Yapısal eşitlik modelleme sonuçları, obezitenin biliş üzerindeki olumsuz etkisi ile tutarlı. Bu çalışmanın sonuçları, genel bilişsel yeteneğin azalmasının obezite ile ilişkili olduğu hipotezini desteklemektedir sonucunu paylaşmış.

Başka bir deneyde de hafif derecede obeziteli çocuklarda bilişsel yeteneğinin normal kilolu çocuklardan hiçbir farkının olmadığının ancak ağır obeziteli çocukların bilşsel yeteneklerinde performans düşüşü olduğunu gözlemlemişler.

Bu deneylere göre, obezite direkt olarak zeka gerileğine sebep oluyor diyemeyiz ancak kişinin bilişsel performansında düşüşe etkili olduğunu , çocuklarda dikkat gerektiren yeteneklerde gerilemelere sebep olduğunu görebiliyoruz.

182 görüntülenme

Kaynaklar

  1. RenátaCserjésia, et al. Is There Any Relationship Between Obesity And Mental Flexibility In Children?. (26 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 26 Aralık 2021. Alındığı Yer: ScienceDirect | Arşiv Bağlantısı
  2. E. C. Spyridaki, et al. The Association Between Obesity And Fluid Intelligence Impairment Is Mediated By Chronic Low-Grade Inflammation. (26 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 26 Aralık 2021. Alındığı Yer: Cambrige University Press | Arşiv Bağlantısı
  3. Li X.. A Study Of Intelligence And Personality In Children With Simple Obesity.. (26 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 26 Aralık 2021. Alındığı Yer: Europe PMC | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close