Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hilal Badoğlu
Üye
0

Faydalı virüsler var mıdır?

Virüsler zorunlu hücre içi parazit olarak nitelendirilirler. Peki virüslerin hiç faydalı diyebileceğimiz özellikler var mıdır? Genetik çalışmalarda virüslerden yardım alınabilir mi?
1,176 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan
13K UP
Yazımlıcı, Mühendis, makro organizma

Merhaba,

Evet, bazı virüslerin potansiyel faydaları var. Bakteriyofajlar ve bazı diğer virüsler, antibiyotiğe dirençli bakterileri yok etmek veya kanserle savaşmak üzere kullanılabilirler mesela. Tabii bu kullanımlar henüz deneysel aşamada.

Kendiliğinden fayda, biraz da faydayı nasıl tanımladığınıza bağlı. Virüsler olmasaydı, plasentalı memeliler ortaya çıkamazdı. Virüslerden memelilere geçen bazı genler, syncytin adlı proteini üretmelerini sağlamış ve primatlar ve insanlar ortaya çıkabilmiş. Şu anda genomumuzun en az %8 kadarının virüs kaynaklı olduğu biliniyor. Gen transferi için virüslerin üreme hücrelerini etkilemeleri gerekiyor. Bu çok sık rastlanan bir durum değil, ama görünüşe göre epey çarpıcı sonuçları olabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bağışıklık sistemi, virüs ve bakterilerle karşılaştıkça güçlenir. Bu durumda, görece zararsız bir virüse karşı antikor ürettiğinizde, daha öldürücü bir virüse karşı dirençli hale gelebilirsiniz. Örn. grip sonrası covid'e yakalandığınızda, hastalığı daha hafif atlatabilirsiniz, ama şansımızı zorlamayalım bence - grip aşısının kısmen faydalı olduğuna dair veriler mevcut.

282 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Robert Bragg. Bacteriophages As Potential Treatment Option For Antibiotic Resistant Bacteria. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
 2. Troy Farah. Sometimes, Viruses Can Be Good For Your Health. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: Discover | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close