Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Farklı türlerin insan zekasına erişecek kadar evrimleşmesinden sonra dil yapıları nasıl olur?

Kediler miyavlar,köpekler havlar insan soyunun yakın olduğu şempazeler ise ne havlar ne miyavlar ve bu şempazeler ileride evrimleşerek bugün konuştuğumuz dilleri kullanır. Benim merak ettiğim bir köpek veya bir kedi ilerde evrimleştiği zaman konuştukları diller yani çıkardıkları sesler bizimkinden ve birbirlerinden çok mu farklı olur?
215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Burada her türün, yeterli miktarda evrimsel süreçte kalmasının, insan sonucuna gideceği gibi bir öngörü okunmakta. Evrimde bir hedef tür yoktur. Türlerin yaşadıkları ortamla uyumları, üremeleri merkezdedir. Bu açıdan bir türün kendisinden farklı yakın - uzak akrabaya dönüşmesini beklemek teknik olarak hata olacaktır. Evrimsel sürecinin belli bir döneminde türe ait bireyler ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde anlaşabiliyorlarsa, dil olarak çok fazla farklılığın oluşması olası değildir denebilir. İletişim, beyin kapasitesiyle de yakından alakalı olduğu için, bir köpeğin kompleks bir etkileşim iletişime ihtiyacı yoktur. İnsan türü üzerinden baktığımız için, hayvanların iletişim mekanizmaları ilkel gibi gelebilir bize. Oysa insan türünün de görme duyusu oldukça ilkel. Özellikle de kartal gibi canlılara göre. Bu açıdan bakarsak, insanın 1 km uzaklıktan bir tavşanı görecek şekilde evrilmesini beklemek gibi bir mantık oluyor. İnsan türünün bu konuda yaşamda kalmayla ilgili bir sorunu olmadığı için (7m insan gözünün odaksız görme alanıdır) gözün kartal gözü özelliklerine evrilmesi beklenmez. Neye evrileceği konusunda da net bir öngörüde bulunmak da zordur, yaşamın kendisiyle deneyimle daha alakalıdır çünkü çevresel uyum.

101 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close