Puan Ver
0
Puan Ver

Farklı gezegenlerde farklı fizik yasaları mı vardır? Varsa dünyadaki fizik yasalarından farklı kanıtlanmış bir yasa bulunuyor mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Gözlemler sonucunda hiç bir yerde değişmeyen her zaman geçerli neden-sonuç ilişkilerine varılabiliyorsa,buna yasa denir fiziksel yasalarda zaten deniş itibarı ile her zaman her yerde aynı kalabilmiş bilimsel buluşlardır bu yüzden sorunuzun cevabı yoktur ve daha gözlenmemiştir.

Teşekkür
2

Cevap: Hayır

Fizik yasaları her yerde aynıdır. Aslında bu cevabı bulmak için basir bir mantık kurmak yeterli olacaktır: Fizik demek kısaca 'evrenin (maddenin) işleyişi' demektir. Buna bağlı olarak fizik yasaları da 'evrenin işleyişinin kanunları' demektir. Yani bu da onun hiçbir yerde değişemeyecek ve farklılaştırılamayacak kanunlar olduğu anlamına gelmektedir.

Peki nedir fizik yasaları?

Is. Newton'ın Temel Fizik Yasaları

Sir Isaac Newton hareketi açıklamak için üç tane temel yasa ortaya koymuştur. Bu yasalar çok ekstrem durumlarda çalışmasalar dahi fizikte çok uzun süre birçok şeyi açıklamışlardır. Hala temel fizikte önemini koruyan bu yasalardan dolayı, Newton mekanik fiziğin babası olarak görülmektedir.

Bu yasalardan ilki eylemsizlik yasasıdır. Eylemsizlik yasası şunu söyler: Bir cismin üzerine dengelenmemiş bir kuvvet etki etmedikçe, cisim var olan durumunu korur.

İkinci yasa kuvvet uygulanan cisimlerin ivme kazanmasıdır.  formülü bu yasayı açıklamaktadır. Cisme uygulanan net kuvvet, kütle ve imvesinin çarpımına eşittir.

Üçüncü yasa etki - tepki yasasıdır. Herhangi bir cisme denge halinge bir kuvvet etki ediyorsa onu dengeleyen zıt yönde bir kuvvet de mevcuttur.

Isaac Newton (1642-1727)
Isaac Newton (1642-1727)
Bilim ve Gelecek
Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Stanford University Bu kaynak 'temel fizik yasaları' hakkındaki iddiamı destekler niteliktedir.
  2. NASA (National Aeronautics and Space Administration) Bu kaynak 'temel fizik yasaları' hakkındaki iddiamı destekler niteliktedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Popüler bir hataya karşı popüler olmayan bir gerçeği savunmanın kışkırtıcı, merak uyandırıcı ve zaferle dolu olduğunu düşünüyorum.”
James Garfield
Geri Bildirim Gönder