Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Osman Mert Gülener
Üye
0

Fabrikalarda ki Robotlaşmaya Üst Sınır Getirilmeli mi Yoksa Getirilmemeli mi?

2,879 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Getirilemez..!

Gelişme, hele ki biz zeki varlıklar için kaçınılmaz ve engellenemez bir gerçeklik. Öyle olmasa idi evren ve evrim nazarında daha dünün bebeği olan türümüz bu kadar kısa sürede krallığını ilan edemezdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bugün fabrikalarda robotlaşmaya üst sınır getirmek; Sümer taş ustalarının işsiz kalmaması adına ahşap tekerleğe geçmeyi yasaklamak, Osmanlı hattatlarının çıkarı zedelenmesin diye matbaayı yasaklamak gibidir.

İlki olmamıştır diye tahmin ediyoruz ve bu sayede bu alanda bunca gelişme olmuş. Bugün tekerleğin ilkel adı da modern adı da aslında çarktır ve bütün teknolojimizi buna borçluyuz. İkincisi ne yazık ki olmuştur ve Osmanlıyı tarih sahnesinden silecek bir süreci başlatmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bugün geriye dönük olarak yukarıda verdiğimiz örnekleri düşündüğümüzde yasaklamanın ne denli abes ve yıkıcı olabildiğini düşündüğümüzde aslında robotlaşma ile ilgili kaygı içerikli yaklaşımların da zamanla aynı abeslikte değerlendirilebileceğini kestirmek zor olmasa gerek.

Kaldı ki kimine göre uzay kimine göre bilişim kimine göre bilgi çağında ve öte gezegen ve galaksilere seyahatin (zorunlu ve gönüllü olarak) ciddi ciddi alt yapısının inşa edildiği çağımızda, robotların olmazsa olmaz olarak hayatımızın her alanında ve artan oranda yer alması kaçınılmaz görünüyor.

Tedirgin olmamak lazım. Taş teker yerine ahşap teker ve sonrası diğer tercihler hiç de kıyameti kopartmamıştır. Hattalar, zamanında matbaaya yönelik her ne kadar başımıza taş yağacak demiş olsa da, gerçekleşen şey tam aksidir. Ufkumuz genişlemiş ve vücudumuzun oluşturduğu dahili taşlardan bile kurtulma yolunu açmıştır. ( Bilim sayesinde böbrek, safra kesesi vb. taşlar ve espri olarak tabi).

Ayrıca ve belki de en önemli avantajımız her yeniye en hızlı uyum sağlayabilme kapasitemizdir. Bunu tarihimiz boyunca hep kanıtladık. İleride de farklı olması için hiçbir neden göremiyorum. Neticede biz insanlar sadece teknolojik olarak değil aynı zamanda buna uyumu dayatan akıl, iyiye, doğruya ve güzele hizmeti dayatan ahlak ve hepsinin toplamı olan, doğayla barışık bir biz olgusuna hizmet edecek olan kültürel olarak da gelişiyoruz.

Bu yaklaşım fazlasıyla iyimser bulunabilir, başka şansımız mı var!

408 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Akbulut
Can Akbulut
12K UP
Yorumlama & Kişisel Görüş

Bence getirilmemelidir. Robotlar ve makineler insan gücünü azaltıyor. Fabrika işçileri, her şey tamamen robotlar tarafından yapılsa ve çalışanlar sadece makineleri yönetse ne kadar mutlu olurlar anlatamam.

Bu demek değil ki işçiler işsiz kalacak. Sadece insanların fiziksel gücü azalacak.

Tüm Reklamları Kapat

Buradan sonra konu “Makineler işsizliğe neden olur mu?” sorusu merkezinde olacağı ve bu konuda bilgisiz olduğum için bir şey yazmıyorum.

312 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close