Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Ezber yani öğrenme mutluluk getirir mi getirmez mi?

3
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap
Orijinal Soru: Ezber yani öğrenme mutluluk getirir mi getirmez mi?

Bunu ben tamamen göreceli(özel) olarak ele almayı tercih ediyorum.Mesela bir şeyler öğrenme gibi bi takıntın yoksa yani boş olan gününü bomboş vakit geçirerek öldürmek sana bir sıkıntı vermiyorsa mutluluk getirmez.Ya da bilgini aktif olarak kullanmayacaksan da getirmez.Ama eğer öğrenmeye açsan ve bir şeyler öğrenmek istiyorsan veya o bilgiyi kullanmayacak olsan bile mutluluk getirir.Umarım kendimi açıklayabilmişimdir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Öncelikle ezberlemek ile öğrenmek tam anlamıyla aynı şeyleri ifade etmez. Öğrenme dediğimiz durum bilişsel ( daha çok soyut kavramlar) duyuşsal (duygusal) ve devinişsel (psikomotor ya da zihin-el-vücut kordinasyonu) olarak öncelikle 3 bölüme ayrılır. Daha sonra ise bu 3 bölüm öğrenme düzeyi dediğimiz 6 bölüme ayrılır. Bilme-Kavrama-Uygulama-Analiz-Sentez-Değerlendirme.

Bir ve birden fazla bilgiyi en azından analiz kısmına kadar öğrenilirse, ben, oluşacak çığın ilk parçasının kopucağını ve devamının kendisinin geleceğini inanıyorum. Çünkü yavaş yavaş öğrenmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

Ve evet. Ben ne kadar çok bilgi o kadar büyük huzur ve mutluluk olarak görüyorum. Ne kadar aksini idda eden atasözü olsada, bence tıpkı ışığın olduğu gibi mutluluk da bilmeden geliyor.

Cehalet karanlıktır. Ve unutmamalıyız ki o karanlıkta çok fazla kalırsak, köstebek misali kör olabiliriz. Ya da Darwin in dediği gibi "Kullanılmayan organlar, zamanla güçsüz kalır ve yok olurlar". Kafamızı kullanalım ki ne kör olalım, ne cahil. Bunun için yapmamız gerekn ise sadece sorgulamamız. Mutluluk bize sonrasında kendi gelecektir, sevgiler... :)

0
Teşekkür
Paylaş
0

Bazı şeylere merak duyarız.Merak insanı gelişmeye sürükleyen en önemli etkenlerden biridir.Eğer birşeyi kendi başına merak eder ve araştırırsan mutlu olabilirsin ama okullardaki gibi istemediğimiz ve bize zorla öğretilen bilgiler insanları çok rahatsız eder çünkü ne öğreneceklerinin kontrolü onlarda değildir.Bu durumda öğrenme genellikle senin tarafından yapılıyorsa seni mutlu edecektir.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın