Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Hasan Kara
Hasan Kara Üye
0
Evrimle, ilk canlının insan (ya da X'in Y) olabilmesi için gereken asgari/azami sürenin bir formülü var mıdır? Formülü yoksa olabilir mi?
Sorunun amacı, ''ilk canlının insana (veya insan gözünün şu anki haline) dönüşmesi için daha fazla süre gerekirdi.'' şeklindeki hayali argümana ilişkindir. Bu argüman şu an savunulabilir ya da çökertilebilir durumda mıdır? ''Evet tabii ki bu süre evrime yetti''nin kanıtı var mıdır?(Evrimin diğer kanıtları bu soruda önemsizdir.)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzdaki gibi, bilimsel gerçeklere çeşitli itirazlar üreten kişilerin genellikle üzerine itiraz geliştirdikleri olguları tam olarak kavrayamadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Size şöyle farklı bir cevap vereceğim ve bir bakış açısı sunmaya çalışacağım.

1'den 10'a kadar olan sayıları bana küçük, orta, büyük olarak sınıflamanızı istesem muhtemelen 1,2,3 küçük, 4,5,6,7 orta, 8,9,10 büyük gibi bir gruplama yaparsınız. Bu gruplamada, dikkat ederseniz, 3 ve4 arasında 1 birim fark var iken ve bu sayılar ayrı gruplarda yer alırken, 4 ve 7 aynı grupta olmasına rağmen aralarında 3 birim uzaklık var. Bu durum, sayısız kişi için bir itiraz noktası teşkil eder. "Gruplama yanlış" derler. Ama madem bu sayı dizisini gruplamak zorundasınız, çizgileri de bir yerlerden çekmek durumundasınız.

İşte insan ve tüm türlere verilen isimler böyle. "İnsan" dediğimiz tür, biz günümüzde bilimsel olarak belirli (en azından kendisini ve içinde yaşadığı dünyayı ve evreni sorgulama yeterliliğinde) bir gelişmişlikte bir medeniyet olarak bugünün penceresinden canlılığın tarihini, gelişimini ve evrimini inceliyor ve bugünkü konumumuzdan bir şeylere isim veriyoruz. 2 milyon yıl önce homo erektus iken bu yeterliliğe erişseydik ve kendimize "insan" deseydik, homo sapiens'e ne diyecektik? Yani "insan" ya da "göz" ya da "iskelet" dediğimiz tür, organ, doku, yapı isimlendirmeleri, benzetim yaptığım sayıları gruplaştırma çabasının birer üyesi gibi. Hiç bir zaman sabit değiller aslında. Bizler de, bugün yaptığımız bilimsel araştırmalarla bulup keşfettiklerimize isimler veriyoruz. İskelet ya da göz dediğimiz şey, 1'den 10'a kadar var olan sayılardan bir tanesi. Önemli olan 1'den 10'a kadar, hatta sonsuza kadar süregiden sayıların var olduğu.

Bu Reklamı Kapat

Evrimin diğer kanıtları önemli değil demişsiniz, onlardan bahsetmeyeceğim ama evrim bir gerçek ve gerçekten çok fazla kanıt var bunun üzerine. "Gözün evrimi için daha fazla süre gerekirdi" gibi bir hipotez tamamen belirsiz çünkü evrimin temel dinamiği olan doğal seçilime neden olan çevre şartlarının değişmesi, geçmişte canlıları nasıl bir seçilime zorladı bilinemez. Hangi canlının hangi hızla evrim geçireceğinin ne bir hızı yoktur çünkü bu durum, doğanın, o canlıyı nasıl bir doğal seçilime zorladığı ile ilgili bir şey. Şak diye dünyaya bir göktaşı düşer, atmosferimizi toz kaplar, yeryüzüne güneş ışığı ulaşamaz ve 100 yılda dünyada tek bir hayvan, bitki kalmaz, sadece böcekler, solucanlar, örümcekler kalır. Onlar tüm doğal düşmanlarından kurtulup birkaç nesilde dünyaya hâkim olurlar. Hadi buyurun. Ne oldu? Milyonlarca yıldır dünyada ve besin zincirinde altlarda olan böcekler kral oldu ve dünya onların oldu.

Evrim, direk olarak değişen çevre şartlarına bağlı olduğu ve geçmişte hangi canlının nasıl bir "değişen çevre şartlarının zorlamasına" maruz kaldığı tam olarak bilinemeyeceği için bu değişim, gelişim ve evrim sürecini ancak evrimin bıraktığı izler ile tespit edebiliriz. Bahsettiğiniz "bu kadar zamanda olamazdı" hipotezini okumayı çok isterdim, bunu iddia eden neye dayanarak bunu iddia etmiş çok merak ettim ama evrim üzerine yapılan binlerce çalışma, birbiri ile tamamen uyum içerisinde. Ortada bir çatlak, bir şüphe yok. Hiç olmadı. O nedenle evrimin hızının ne olup ne olamayacağını bize gösteren kanıtlar dışında başka bir iddia pek ikna edici durmuyor.

Buna göre "bu süre evrime yetti"nin kanıtı var. Yüz yıllık çalışma bulunan sayısız fosil, toprak, kayaç, mineral örnekleri. Ve bunların hep belirli bir düzen ile karşımıza gelmesi.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et