Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimin karl popper'ın yanlışlanabilirlik ilkesi'ne uymadığı doğru mu?

Evrimin karl popper'ın yanlışlanabilirlik ilkesi'ne uymadığını, onun var olmadığını kanıtlamanın herhangi bir yolu olmadığını ve bu sebeple "psödo-bilim" olduğunu söyleyen biriyle tartışma yaşadım. Sizin söyleyeceklerinizi merak ediyorum.

2
267 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrimi yanlışlamak çok basittir. Evrim, popülasyondaki gen ve özellik dağılımlarının (kalıtsal özellik frekansının) nesiller geçtikçe değişmesi olduğu için bunun olmadığını göstermek yetecektir. Evrimin yaşanmaması yani popülasyonda kalıtsal özellik frekansının nesiller geçtikçe değişmemesi için gereken şartlar zaten çoktan belirlenmiştir.

Mutasyonlar olmayacak. (Veya herhangi bir kalıtsal çeşitlilik ya da Crossing Over gibi çeşitlilik sağlayan mekanizmalar olmayacak.)

Doğal Seçilim olmayacak. (Veya herhangi bir seçilim mekanizması olmayacak, çevre değişmeyecek bu sebeple seçilim baskısı oluşmayacak.)

Genetik Sürüklenme olmayacak. (popülasyonun sonsuz büyüklükte olacak veya kalıtsal çeşitlilik olmayacak.)

Gen Akışı ve Genetik Göç olmayacak.

Rastgele Olmayan Çiftleşme (Akrabalar Arası Üreme) olmayacak.

Çünkü bunlar evrime (popülasyondaki kalıtsal özellik frekansının nesiller geçtikçe değişmesine) neden olan mekanizmalardır. Bunların hiçbiri yoksa evrim yaşanmaz yani durur, biri bile varsa evrim yaşanır. Eğer ki bu durum gelmiş geçmiş bütün popülasyonlarda olsaydı "evrim" tamamen yanlışlanmış olurdu.

257 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrimin Boş Hipotez Matematiği: Hardy-Weinberg Dengesi. (09 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Hayır, Ufuk Derin'in cevabında da anlatıldığı gibi, evrim yanlışlanabilirdir. Popper, bunu filozofluğunun daha erken dönemlerinde hatalı bir şekilde ileri sürmüş, ilerleyen yıllarda ise veriler ışığında görüşlerini değiştirerek geri adım atarak özür dilemiştir. Tabii evrim ve bilim karşıtları, Popper'ın erken dönem argümanlarını tekrar etmeyi sürdürseler de, sonradan yaptığı açıklamaları kasten görmezden gelmekte ve halkı aldatmayı sürdürmektedir. Bunları buradaki makalemizde anlatmıştık.

154 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.”
Mustafa Kemal Atatürk