Puan Ver
1
Puan Ver

Evrimin diller üzerindeki etkisi nedir?

Neden bir ingiliz/amerikan vs. Gibi "th" demekte zorluk çekeriz? Ağız ve gırtlak yapısı sesi şekillendirdiği gibi dilleri de şekillendirir mi? Eğer öyleyse evrimin diller üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

1
Fatih Eke 1
1 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Aslında "th" gibi sesleri çıkarabilmek pratikle yakından ilgili, çünkü dili belli bir düzeyde kavradıktan sonra, az bir pratikle çok başarılı şekilde bu sesleri çıkarmak mümkün. Hatta konuşma patologlarından yardım alarak bu konuda uzmanlaşmak bile mümkün!

Görünen o ki evrimsel süreçte biz, karmaşık sesler çıkarabilme yeteneğini edindik. Bunun doğrudan "dil" dediğimiz sistemin gerekmesinden ötürü değil, daha ziyade giderek karmaşıklaşan sosyal yaşantılarımızda daha karmaşık düşünceleri aktarabilme ihtiyacının bir ürünü olduğu kanaatindeyim. Ancak bir kere beyin ve ses kutusu açısından bu karmaşık sesleri çıkarabilmeye başladıktan sonra, bugünkü anlamıyla dilin ortaya çıkması çok da uzun sürmedi ve pek de zor olmadı. Sonuçta dil dediğimiz şey, karmaşık düşünceleri aktarabilmemizi sağlayan bir ses/işaret sistemi ve bunu yapabilecek temel donanıma sahip olduktan sonra farklı dillerin evrimleşmesi sadece coğrafya, kültür, popülasyonlar ve çevrenin gereksinimleriyle ilgili bir durum.

Evrimin diller üzerindeki etkisi bir yana, dillerin evrimini incelediğimizde biyolojik evrimde karşımıza çıkan hemen her kavramı görüyoruz: Diller de "mutasyonlar" yoluyla çeşitleniyorlar; onlar da nesilden nesle ufak değişimlerle aktarılıyorlar; onlar da coğrafi izolasyon altında "türleşiyorlar" ve her bir dil, ortak ataları paylaşıyor. Bu da biyolojik evrimle dilin evriminin el ele gittiğini gösteriyor.

1

Kaynaklar

  1. Science İngilizce dediğimiz dilin tıpkı bir canlı gibi evrimleştiğini anlatan bir makale
  2. The Conversation Evrimle dilbilimin ne kadar yakından ilişkili olduğunu anlatan bir makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder