Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim sürecinde bilinç neden sadece insan türünde ortaya çıktı? Neden diğer hiçbir canlı bilinçli olma yolunda evrimleşmedi?

Umarım neyi merak ettiğimi anlatabilmiş ve doğru soruyu sorabilmişimdir.

2
2 Cevap

Bilinç sadece insana ait bir özellik değil diğer hayvan türleri de bilince sahiptir. Buradan okuyabilirsiniz. 

2
Puan Ver
1
Puan Ver

Diğer canlılardan farklı bir özelliğe sahip isek bunun illa evrimsel bir nedeni olmak zorunda yani kısaca cevap verirsek bilince sahip olmamız bize avantaj sağladı. İnsan evrimini bir süreç içinde değerlendirirsek insan ve ataları üstünlüklerini yaratıcı fikirler ve kolay kaçış yollarıyla göstermiştir. Örneğin alet kullanımı çok büyük avantaj sağlamıştır veya ağaçlarda yaşamak.Buna benzer özellikler tabi ki diğer pek çok canlıda da vardır ama insan bunu daha karmaşık hale getirip farklı süreçlerde işlemiştir.

Ayrıca bilincin var olmasının diğer sebebi diğer türdaşlarımızla kurduğumuz önemli ilişkiler. Bu seviyeye sosyal canlılar olduğumuz için geldik ve beynimiz de bu sosyal ilişkileri en iyi yürütebilecek şekilde evrilmiştir. 

Buradaki podcastte çok yararlı bilgiler var.

1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimdir.”
Heraklitos
Geri Bildirim Gönder