Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
evrim hayata ufak da olsa bir anlam verebilir mi?
hayatın özünde hiçbir anlam olmadığı düşüncesi evrimciler tarafından ufak da olsa yanlışlanabilir mi? özellikle varoluşun özden önce geldiğiyle ilgili olarak özümüzde yaşamak, var olmak, kendi varlığımızı devam ettirme veya daha iyi genlere sahip olma isteği olabilir mi? ve ortada nesnel bir gerçeklik veya anlam olabilir mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Hayatın özünde hiçbir anlamın olmadığı, bir yargıdır. Öznel bir yargıdır. Çok insan tarafından kabul edilebilir de, edilmeyebilir de. Ancak bunun gerçekliği konusunda net konuşamayacağımız için yorum olduğunu kabul etmek zorundayız. Yaşam içinde görüyoz ki, anlam bir üst sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Nasıl yüksek yapılı canlılar, tek hücrelilerin ortak yaşam için birlikte yaşam - kompleksleşme sürecinin sonucuysa, bilinç nasıl nöronların birlikte çalışmalarının sonucu bir üst sonuç gibi ele alınabiliyorsa (kesinlikle diyemiyoruz tabii ki) anlam da, biyolojik yaşamın, yaşamda kalmanın bir üst yorumu, üst sonucu olabilir. Yani bir anlam arayacaksak, biyolojinin kendisine değil, biyolojinin bizi yaşamda tutmayı zorunlu tutmasının, yaşamda olmanın ve kognitif fonksiyonların bu kadar gelişmiş olması gibi faktörleri ele almamız gerekebilir. Yaşamda kalmak için sürüngen beyinden ibaret görünen canlılar varken prefrontal korteks yapısına sahip varlıklar olarak varoluşu yorumlayacak noktaya gelmiş durumdaysak, bunun da amacı olabilir. Hiçbir amacı olmayacağı yargı olduğu gibi mutlak düzeyde anlamının olacağı da bir yargı olacaktır. Bu tarz durumlarda kişisel yorum temeldir. Çünkü konu daha çok felsefi bir noktaya kaymaktadır. Önemli olan, başka bir yorumu temel almamak, kendi yorumumuzu oluşturabilecek teorik yeterliliği elde etmek olacaktır.

Evrimin YAŞAMDA KAL, ÜRE emrine karşı koyamıyoruz. Bizi ne olduğunu bilmediğimiz canlılık noktasında kalmaya zorlayan bir yasaya tabiiyiz. Üre emrine boyun eğerken, aşık olduğumuzu düşünüp bütün yaşamımızı bu kanuna uygun tasarlıyor ona uygun ölüyoruz. Peki niye.... Onca teorik ideolojik dini felsefi görüşe karşı çıkabilen birey neden bu yasa karşısında uygulayıcı olmayı bu kadar kabul etmiş durumda. Hatta yaşamda kalmanın ve üremenin sonucu olarak çekilen acılar, dertler vs söz konusu iken, bu kadar teslim olmuş durum, biyolojik yapımızın bu kural üzerinden gelişmesiyle alakalı tabii ki ancak insan düşünsel olarak içinde bulunuduğu bütün kuralları enine boyuna analiz ederek yorumlayabilir. İşte bu noktada anlama ulaşmak mümkün zaten.

Yaşamda kalmaya mecbur bırakılmış bireyin daha iyi genlere sahip olma gibi bir amacı olabilir mi, bu tür için iyi bir amaç olabilir. Ama birey zaten iyi ya da kötü (bu da bizim tanımımız, büyük ihtimalle geçersiz) gen yapısına zaten sahip oldu doğarken. Bireyin amacı olamaz gibi görünüyor. Bireyin amacı daha teorik daha anlamsalmış gibi görünüyor. Varoluşa anlam yükleme gelişmiş kognitif fonksiyonların bir gereği gibi durmakta. Yoksa hayatta kalmak için bu gelişmişlik biraz fazla görünmekte. Balık avlamak, mevsimsel olumsuz şartlardan korunmak, üremek için başka bir bireyle olmak gibi faaliyetler için daha az gelişmiş bir beyin - zihin de yeterli olurdu.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et