Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Evrim Ağacı'nın bilim anlatmadığı, bilimsel çalışma ve bilgisinin olmadığı, verdiği bilgilerin hayal ürünü olduğu iddiasına nasıl cevap verilir?

761 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap

İspat yükü, iddia sahibinin omuzlarındadır. Ama yine de basit bir kıyaslama verelim.

 • Bizim yazılarımızın hepsinin altında akademik kaynaklar var (ve videolarımız da neredeyse her zaman bu yazılara dayanıyor). Bunlar çoğu durumda tekil makaleler değil, sahayı bir bütün olarak tarayan ve o alandaki uzmanlar arasından en öne çıkanların yazdığı inceleme makaleleri (İng: "review article") oluyor, dolayısıyla sahadaki konsensüs ve güncel durumu en aktif şekilde yansıtan, en saygın ve kabul gören bilim dergilerinde yayınlanmış içerikler oluyor. Bu kaynaklar herkes tarafından, daha önemlisi alanda uzman akademisyenler tarafından gözden geçirilebilecek şekilde açıkça paylaşılıyor.
 • Her birimiz akademide toz yutmuş insanlarız. Yüksek lisans, doktora yapmış, hatta uzmanlık alanlarımızda öğrencilere dersler vermiş insanlarız. Yazarlarımızın önemli bir bölümü direkt olarak uluslararası kurumlarda akademisyen olan, makaleler yayınlayan insanlar; bazıları profesör. Ayrıca hepimiz, alanının en önde gelen bilim insanlarıyla aktif iletişim hâlindeyiz, bu kişiler sağ olsunlar içeriklerimizi sürekli okuyorlar, denetliyorlar, düzeltmeler gönderiyorlar. Biz hâlen kongrelere, konferanslara, seminerlere gidiyoruz ve hatta bunları bizzat düzenliyoruz da - bu alanlarda yayınlanan akademik makaleleri günlük olarak takip ediyoruz. Dolayısıyla bilim camiasının nabzından, konsensüs (görüş birliği) durumundan ve bunların zaman içinde nasıl ve ne yönde değiştiğinden haberimiz var. Anlattıklarımız da bunlardır.
 • Belli bir sekt, mezhep, tarikat, ideoloji, parti, şirket, firma, vakıf, elçilik vs. ile herhangi bir bağlantımız yok. Maddi kaynağımız, bireysel olarak okur ve izleyicilerimizin düşük miktarlarda maddi desteklerinden geliyor. Dolayısıyla propaganda yapmak veya yalan yaymak için motivasyonumuz yok; tam tersine, işimizi başından beri yaptığımız gibi dürüstlükle sürdürmek yönünde güçlü bir motivasyonumuz var. Bizim işimiz, Türkiye'nin modern bilimin olduğu yere gelmesine yardımcı olmak, bilim iletişimi konusundaki bir boşluğu doldurmak. Destekçimiz olan kişi veya kişiler, bunu yapmadığımızı hissettikleri anda desteklerini durdurabilirler.
 • Hepsinden önemlisi, genelde bize ileri geri sallayanlar için olanın aksine, bizim kaybedecek bir şeyimiz (ve tek şeyimiz) var: güvenilirliğimiz. 2010 yılından beri yaptığımız bu işi sürdürebilmemiz (yani işimizin başarısı) direkt olarak işimizi dürüstçe ve mertçe yapmamıza bağlı (hele ki Türkiye gibi bir atmosferde). Türkiye'de popüler bilimin en önde gelen merkezi konumuna ulaşmak yetmiyor, orada kalmayı sürdürmek için ilk günkü güveniliriliği, isabetliliği ve dürüstlüğü sürdürmeniz gerekiyor; her seferinde seviyeyi daha üste çıkarmanız gerekiyor. Bu da bizi her söylediğimizi/yazdığımızı 2, 3, 5 kez kontrol etmeye itiyor. Bir hata yaptığımızı fark ettiğimizde anında düzeltiyoruz ve (videolarımıza, yazılarımıza) bilgi notları ekliyoruz.

Bu maddeleri ve tezatlıkları artırabilirim ama herkese düşünmesi için 3 basit soru soracağım:

Tüm Reklamları Kapat

 • Evrim Ağacı'nın yalan söylediğini, yanlış anlattığını, vs. söyleyenlerin kalifikasyonları ve daha önemlisi iddialarını desteklemekte kullandıkları kanıtları neler?
 • İleri sürdükleri bilim-dışı ve dayanaksız şeyleri, o alanın (atıyorum fiziğin veya evrimsel biyolojinin) en saygın yıllık akademik toplantısında da binlerce bilim insanının karşısında anlatabilirler miydi, anlatamazlar mıydı?
 • İddialarını herhangi bir saygın akademik dergide yayınlayabilirler miydi, yayınlayamazlar mıydı?

Bilimle uyumluluk böyle ölçülür. Nasıl bir kıstas belirlerseniz belirleyin, dürüstçe ve mertçe belirlediğiniz sürece, Evrim Ağacı'nın bilim iletişimi konusunda makul düzeyin çok ötesinde güvenilir olduğunu görebilirsiniz.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
34
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Ufuk Derin
900K UP
Skeptik

Bu durum ile baş etmenin en kolay yolu, konuyu doğrudan akademik düzleme taşımaktır. Önce Evrim Ağacı yazısının altında bulunan akademik kaynaklara ya da ilgili konu ile ilgili kısa bir araştırmayla bulunabilecek Google Scholar gibi bilimsel veritanlarında bulacağınız kaynaklara başvurup daha sonra "İster bu kaynakların hepsini oku, okuyamıyorsan Evrim Ağacı okuyamayanlar için anlatmış." dersiniz böylece ana konu, Evrim Ağacı'ndan bağımsız bir şekilde akademik düzleme çekildiği için karşı taraf da bu anlatılanların bilim olmadığını iddia etmek için ilgili akademik kaynakları çürüten akademik kaynak sunmak durumunda kalacaktır. Akademik kaynakları çürütemezse Evrim Ağacı'nın anlattıklarının hayal ürünü değil, bilimin oraya koyduğu veriler olduğunu kabul etmiş olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra yapacağınız ilk iş komplo teorisi ile kaçmayı engellemektir. Konu akademik düzleme taşındığı zaman gelecek komplo teorisyeni argümanlara karşı ise "Bu akademik kaynakları çürüten makale olduğunda koca bilim sahasında değişikliğe gidileceği için yüzlerce akademik kurumdan milyonlarca atıf alır, Nature gibi sağlam akademik dergilerin istediği de bu zaten. Yani sizi baş tacı yaparlar, komplo teorisyeni olmanıza gerek yok." diyebilirsiniz. Yani kişi, dinci siteler, dernekler, haber yazıları, video veya birisinin lafı ile değil, Nature gibi sağlam akademik kaynaklar ile gelebilmelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Konuyu akademik düzleme çekip komplo teorisyeni bakış açısının hatasını gösterdiğinizde tartışma "Evrim Ağacı'na boş bir şekilde laf atmak"tan çıkıp "akademik düzlemde yapıcı bir araştırma ve kontrol"e dönecektir.

122 görüntülenme
17
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
C. Caner Telimenli
Popüler Bilim Yazarı

İddiasını ispatlamasını iste. Konuşma kabiliyetine sahip herkes bir iddia ortaya atabilir, ancak o iddiayı kanıtlamak asıl meziyet isteyen iştir.

Pisletmek o pisliği temizlemekten çok daha kolaydır diye bir söz var. Bu ortaya bu şekilde atılan iddialar için de geçerli.

Tüm Reklamları Kapat

8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Zengin
Ali Zengin
121K UP
Öğrenci-Okur

Bu kişi senin için değerli biriyse ona kanıt olarak kaynakları sunabilirsin: Evrim Ağacı yazılarını kaynaklarıyla beraber destekliyor, bu kaynakları bu kişiye göstererek bunun hayal ürünü olmadığını rahat bir şekilde kanıtlayabilirsin. Fakat kanıtlayan taraf tabii ki sen olmamalısın çünkü başlangıçta bir fikir/görüş belirten o olduğu için onun sana kanıtlaması gerekiyor. (!)

Fakat senin için değerli biri değilse ve aynı zamanda açık fikirli değilse tartışmaya girmemeni öneririm. Senin için zaman kaybı olur, onun yerine herhangi bir makale okusan/bilgi öğrensen senin için daha yararlı olur.

Tüm Reklamları Kapat

9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close