Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Evrim Ağacı Bing-Bang teorisine nasıl bakıyor?

Evrenin oluşumuna ilişkin olarak Diyalektik Materyalizmi temel alan daha güçlü bir teori mevcut mu?
251 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağrı Mert Bakırcı
Evrim Ağacı Kurucusu

Evrim Ağacı'nın bu tür konularda bir "bakışı" olduğunu söylemek doğru olmaz. Biz, bir bilim dalındaki genel kanı ve konsenus neyse onu yansıtmakla mükellefiz. Ana akım kabul ile rekabet eden ikincil bir teoriden söz ediyorsak da bunu belirtmekle mükellefiz. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nın bir teori hakkında ne düşündüğü çok önemli değil, bilim insanlarının ve genel bilim cemiyetinin ne düşündüğü, akademik makalelerle neyin ortaya konduğu, bunun nasıl bir genel kanı oluşturduğu önemli.

Şu anda Evren'in kökenine dair, Büyük Patlama Teorisi'nden daha güçlü hiçbir kozmolojik teori bulunmuyor. Büyük Patlama Teorisi, sadece kanıtlarla besleniyor olmasının ötesinde, bağımsız veri hatlarıyla da destekleniyor olması bakımından çok güçlü bir teori. Elbette açıklayamadığı noktalar olması, bu teorinin nihai olmadığını gösteriyor, dolayısıyla ileride illa ya gelişecek ya değişecek. Ama bunu şu ana kadar makul bir şekilde ve düşünce deneylerinin veya saf matematiğin ötesine geçip, test edilebilir hipotezler ve öngörülerle ortaya koyabilen (ve tabii bunu yaparken, Büyük Patlama Teorisi'nin halihazırda açıklayabildiği her şeyi açıklayabilen) hiçbir başlangıç modeli olmadı.

Ne olacağını bekleyip, göreceğiz. O zamana kadar, Evren'in başlangıcını izah eden ve en yaygın kabul gören ve aktif olarak kullanılan (ve bunu yaparken başarı elde edilen) teorinin Büyük Patlama Teorisi olduğunu bilmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

İkinci kısma da cevap vermiş olmak adına: Diyalektik materyalizmin kozmolojik modeller üzerindeki etkisi tartışılır ama sanıyorum bununla en uyumlu olacak teoriler, çok sayıda evreni içeren modellerden biri olacaktır.

123 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close