Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Evrenin yaşının 13’8 milyar olsuğunu neredeyse herkes kabul etmişken,biz nasıl oluyor da 13,8 milyar ışık yılından daha uzak yerleri gözlemliyoruz?

Evrendeki en hızlı şey ışık ise bizden en uzak olan şey maksimum 13’8 milyar ışık yılı mesafede olması gerekmez mi? Evrenin genişleme hızı ışık hızını geçiyor diye cevap vereceklere de 2. Sorum o zaman biz orayı nasıl gözlemliyoruz. O noktadan sonra fotonlar bize ulaşamaz diye biliyorum.
369 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
134K UP
Astrofizik meraklısı...

Evrenin yaşı, birden fazla bağımsız araştırma sonucu ortaya çıkmış yaklaşık sonuçtur. Planck uydusunun 2015 verilerine göre evrenin yaşı 13,799 milyar yıl olduğu hesaplanmıştır. Diğer bütün deney ve gözlemler de bu rakama yakın sonuç vermektedir. Doğal olarak bu veriyi görmezden gelemeyiz.

Diğer yandan, evren oluştuğundan beri hızla genişlemektedir. Evrenin genişleme hızı; 1 milyon ışık yılında yaklaşık 20 km civarıdır. Yani birbirinden 1 milyon ışık yılı uzakta olan iki cisim birbirlerinden saniyede 20 km hızla uzaklaşır. Bu genişleme kozmik bir genişlemedir, evrenin her yeri, yani kendisi genişler. Birbirinden daha uzak cisimler ise, daha hızlı uzaklaşır. Örneğin 100 milyon ışık yılı uzaklıktaki iki cisim, birbirinden saniyede 2000 km hızla uzaklaşır.

Tüm Reklamları Kapat

Buna göre aralarında, 15 milyar ışık yılı gibi bir mesafe bulunan iki cisim birbirinden ışık hızında uzaklaşır. Evrenin başlangıcından bu güne kadar genişleyen evren böylelikle devasa bir boyuta ulaşmıştır. Çapı yaklaşık 93 milyar ışık yılı olan bir kürenin tam merkezinde bulunuyoruz. Aslında evren, 93 milyar ışık yılından çok daha büyük ama bu mesafeden sonraki cisimlerin ışığı henüz bize ulaşmadı veya hiç ulaşmayacak. Çünkü fotonlar da enerji kaybediyor. Belli bir mesafeden sonra bizim için karanlık.

Şimdi soruna gelecek olursak; evren 13,8 milyar yaşında ama bu süre boyunca çok hızlı genişledi ve 93 milyar ışık yılı çapına ulaştı. Bazı astrofizikçilere göre (hesaplanmış verilere ve WMAP sonuçlarına göre) evren 93 milyar ışık yılından yaklaşık 250 kat daha büyük olmalı. Aynı zamanda, gözlemlenebilir evren, evrendeki her noktada farklıdır. Örneğin Andromeda galaksisinin gözlemlenebilir evreni bizimkinden farklıdır, gerçi çoğu ortak olmasına rağmen onların bizden, bizim de onlardan 2,2 milyon ışık yılı mesafelik, daha farklı bir gözlemlenebilir evreni vardır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
b polat
b polat
318K UP
Elektronik Mühendisi

Evrendeki yaş ve mesafe ışık hızı ile ölçüldüğü için bu konular çok kafa karıştırıcı oluyor.

Büyük patlamadan 42 milyon yıl sonra yola çıkmış olan ışık bize ancak ulaşıyor.
Büyük patlamadan 42 milyon yıl sonra yola çıkmış olan ışık bize ancak ulaşıyor.

13.8 milyar yıl ışık yılı geçmiştedeki ışık, (mikrodalga dalga boyuna dönüşmüş halde) henüz bize olaşıyor. Ama bu ışık yoluna çıktığında evrenin yaşı henüz 42 milyondu. Yani biz şu anda evrenin yaklaşık 13.8 milyar yıl geçmişini görüyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer evren gelişlemeseydi
Eğer evren gelişlemeseydi

Eğer evren genişlemese sorunda yaptığın itiraz doğruydu ama evren gelişlediği için, Normalde 13.8 milyar yıl uzakta olması gereken yer çok daha uzakta (şu anda 46 milyar ışık yılı uzakta).

Burada[1] videodan çok detaylı anlatımını izleyebilirsin.

Kaynaklar

  1. www.youtube.com. If The Universe Is Only 14 Billion Years Old, How Can It Be 92 Billion Light Years Wide?. Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2022. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close