Reklamı Kapat
29

Evrenin yaşını nasıl bilebiliyoruz?

3
7K
Turgay Aydın
29
485 görüntülenme
Teşekkür (7)
Hatırla (4)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Cevap basit, Hubble Yasası'nı kullanarak. Biz bu gün biliyoruzuki Evren genişliyor ve bu bize şunu gösteriyor: Bir zamanlar bitişik olan galaksiler şimdi ayrı durumda ve bu ayrılık gün geçtikçe artıyor. Şu halde evrenin yaklaşık yaşını hesaplayabilmek için bir zamanlar aynı noktada olan iki cismin şimdiki uzaklıklarını (D), birbirlerinden uzaklaşma hızına (V) bölerek bulabiliriz. Bir başka değişle aynı otogardan kalkıp birbirlerinden saatte 10 km hızla uzaklaşan iki otobüsün şimdiki uzaklıklarının 100 km olduğunu bilerek onların 10 saat önce kalkışa geçtiklerini hesaplayabiliriz. Burada olan basit bi' fizik denklemi (t = D / v) işte evrenin yaşıda yaklaşık olarak böyle hesaplanıyor. Kaynak bölümüne bakarak hesaplanmış örneği görebilirsin. Aynı zamanda Evrim Ağacının bu konu ile makalesinede göz gezdirebilirsin. Sevgilerle Evrim Ağacını takip eden güzel insan.

485 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
38
Teşekkür (5)
Paylaş
38

Kaynaklar

evrenin yaşının mutlak bir şekilde ölçümü yok sadece bir aralık belirlenmiş durumda o aralıkta 13.5 milyar yıl ile 14 milyar yıl arasında  yeni gözlemlerle bu değişebilir. evrenin yaşının belirlenmesi için kullanılan bazı yöntemler bulunmakta ve bu yöntemlerin birbirini doğrulaması ile ilerleniyor. kullanılan yöntemler: 

  • evrenin genişlemesinden yola çıkılarak kullanılan hubble sabiti.
  • madde baskın evren modelinin kullanılması
  • küresel yıldız kumeleri kullanılarak yapılan yaş tayini
  • radyoaktif tarihleme kullanılarak
354 görüntülenme
11
Teşekkür (1)
Paylaş
11

Evrenin yaşını ölçmenin birçok yöntemi var. Bunlardan birisi yorumlarda bahsedildiği gibi Hubble sabitini kullanarak basit bir ilişki kurmaktır. Evren genişliyorsa, zamanda geriye giderek başladığı noktaya dönebiliriz fikriyle yola çıkar. Fakat Hubble sabiti aslında zamanla sabit değildir, dolayısıyla bu size gerçek değeri vermez. Denklemde bazı düzeltmeler gerekir.

Bunun yanında bulunan en yaşlı yıldızları tespit etmek (yıldız kümeleri üzerinden yaş tayini yapmak), nükleokozmolokronoloji gibi radyoaktif bozunumları referans alan ölçümlerle de evrenin yaşına dair ölçümlerde bulunmak mümkün.

Fakat günümüzde evrenin yaşıyla ilgili en net ölçümleri kozmik mikrodalga arkaplan ışımasına dair gözlemlerle elde ediyoruz. Bütün kozmolojik parametreleri buradan belirleyerek, oldukça hassas bir yaş tayini yapmak mümkün. Planck 2015 verilerine göre evrenin yaşı 13.799(±0.021) milyar yıl olarak hesaplandı.

Burada daha detaylı anlatımı bulabilirsiniz: https://rasyonalist.org/yazi/kozmoloji-evrenin-yasi-nasil-hesaplanir/

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Ö. Kayalı. Evrenin Yaşı Ne Kadardır Ve Nasıl Hesaplanır?. (01 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 22 Kasım 2020. Alındığı Yer: Rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku