Sorulara Dön
0
Bilimkurgu & Fantastik

Evrenin kanunları avengers filmindeki taşlar gibi belirli objelere bağlı olabilir mi? Çok gelişmiş bir medeniyet olursak bunu yapabilir miyiz?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bunun için uygarlık türlerini öğrenmemiz lazım bunlar ise Kardashev Ölçeği’ne göre;

Tip 0

Alt Evren Kültürü - Bu medeniyet enerji ve ham maddelerini ahşap, kömür ve yağ gibi organik esaslı kaynaklardan çıkarır. Böyle bir uygarlık tarafından kullanılan herhangi bir roket mutlaka kimyasal tahrik sistemine bağlı olacaktır. Bu tür yolculuk fazlasıyla yavaş olacağından, bu düzeyde bir uygarlık (çoğunlukla) kendi gezegeniyle sınırlı kalacaktır.

Tip I

Gezegensel Kültür - Bu medeniyet, şu an Dünya üzerinde bulunanlardan biraz daha gelişmiş olacaktır. Gezegenlerindeki enerji çıktısının tümünü ustalıkla kullanabileceklerdir. Bu medeniyet, bizden binlerce yıl daha gelişmiştir. Böyle bir toplum, büyüyen nüfusunun enerji taleplerini karşılamak üzere yıldızının enerjisini toplayıp depolayıp kullanabilir. Bu durum, bu statüye erişebilmemiz için mevcut enerji üretimimizi 100.000 kat artırmamız gerektiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, tüm Dünya'nın enerjisini kullanabilmemiz, aynı zamanda tüm doğal güçleri kontrol edebileceğimiz anlamına gelecektir. Öyle ki, insanlar volkanlar, hava durumu ve hatta depremleri kontrol edebilir (en azından fikir böyle). Bu türden yeteneklerin elde edilebileceğine inanmak zor olsa da sonraki Tiplerle karşılaştırıldığında bunlar basit ve ilkel seviyeler olarak kalıyor.

Tip II

Yıldızlararası Kültür - Bu uygarlık, tüm yıldızların gücünü kullanabilir (sadece yıldız ışığını enerjiye dönüştürmekle kalmaz, yıldızın kontrolünü de yapabilir). Bu senaryo için önerilen en popüler yöntem "Dyson Küresi"dir. Bu cihaz, yıldızın her bir santimini kapsayacak ve enerji çıktısının çoğunu toplayıp bir gezegene daha sonra kullanım için depolama amaçlı aktarabilecektir. Alternatif olarak, yıldızın füzyon gücü, bu medeniyet tarafından ihtiyaçlarını karşılamak için büyük ölçekli bir reaktör olarak kullanılabilir.

Diyelim ki Kardashev Ölçeği’ne göre en gelişmiş medeniyetiz ve tüm yıldızların gücünü kullanabiliyoruz vs. vs. yine de gördüğümüz üzere evrenin kanunları medeniyet skalasının en üst basamağında yer alsak bile belirli objelere bağlı olmasının medeniyetin gelişmişliği ile alakası yoktur.

Şimdi ise gelelim filmde ki sonsuzluk taşlarına.;

Ruh Taşı

Bu taşı kontrol eden kişi ya da güç, varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na atabiliyor. Ruhları hapsedebilme, ele geçirebilme olayı yani. İmana getiren taş da diyebiliriz. MCU’da şimdilik adı geçmese de ana hikayede büyük rolü olan Adam Warlock’un kontolünde olan bu taş, yine MCU’da henüz yüzünü göstermedi. Adam Warlock’un Marvel’ın bir nev-i İsa’sı, cizıskraystı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kendisini yukarıda Thanos’a diğer yanağını çevirtirken görebilir, alnındaki taşa da dikkat edebilirsiniz.

Zaman Taşı

Zamanı bükmeye yarıyor. Akıllara zarar bir özellik olduğu aşikar. Yine bu arkadaş da MCU’da henüz karşımıza çıkmadı. Bu iki taşın, ilk Infinity War’a kadar bir şekilde karışımıza çıkacağını düşünüyoruz. Earth -616’da Runner’ın elinde olması gerekiyor.

Güç Taşı

Guardians of the Galaxy’de karşımıza çıkıyor. Orb’un içinde bulunan güç taşı, onu tutan kişiyi öldürecek kadar güçlü. Guardians of the Galaxy’de Orb’un ve güç taşlarının hikayeleri uzunca anlatılıyor. Şöyle diyelim, bu taşla gezegen falan patlatabiliyorsunuz. Kullanmak için de yarı tanrı olmanız ya da çok iyi bir arkadaş grubuna sahip olmanız gerekiyor.

Zihin Taşı

İlk Avengers filminde Loki’nin en tatlı trollüklerinden biri de asası yardımıyla Hawkeye’a siyah lens takıp friendly fire’ı açtırmasıydı. Tabii ki bunu da onun zihnini kontrol ederek yaptı. İkinci filmde bu taş bir şekilde Vision’ın alnına kondu. Akıl oyunları oynarken işe yarayan bir taşken Vision’a güç vererek MCU’da bizimkilerin en çok işine yarayan taş oldu.

Gerçeklik Taşı

“Thor: Karanlık Dünya”da, sıvı-gaz karışımı Aether olarak karşımıza çıktı. Kötü elflerden kurtarıldı ve The Collector’a iletildi. Bu taş, gerçekliği bükmenize yarıyor. Hem zaman taşına hem de gerçeklik taşına sahip olunca yapabileceklerinizi bir düşünün. Gerçeklik taşını yalnızca aklı başında kişiler kullanabiliyor. Akıl sağlığınız yerinde değilse, zaten doğru düzgün algılayamadığınız gerçeği bir de manipüle edemiyorsunuz. Bizce mantıklı.

Uzay Taşı

Tesseract’ın içinde bulunan bu sonsuzluk taşı, birçok kez Marvel filmlerinde boy gösterdi. Bir nevi portal ve yıldızlararası kolay taşımacılık amacıyla kullanılabildiğini ilk Avengers’da gördük. Mesela, bu taş bütün bir Chitauri ordusunu dünyaya ışınlayabiliyor.

Taşları tek tek incelediğimiz zaman tip-2 bir uygarlık olduğumuzu varsayalım enerjiyi tek bir objenin üzerinde toplarsak güç taşına benzer bir obje üretmemiz mümkün lakin bunun da evrenin kanunlarını değiştirecek bir obje olması olası değil ve şuan ki bilimsel verilerimize göre mantık dışıdır.

155 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın