Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Evrenin kanunları Avengers filmindeki taşlar gibi belirli objelere bağlı olabilir mi? Çok gelişmiş bir medeniyet olursak bunu yapabilir miyiz?

1,240 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Öncelikle bunun için uygarlık türlerini öğrenmemiz lazım bunlar ise Kardashev Ölçeği’ne göre;

Tip 0

Alt Evren Kültürü - Bu medeniyet enerji ve ham maddelerini ahşap, kömür ve yağ gibi organik esaslı kaynaklardan çıkarır. Böyle bir uygarlık tarafından kullanılan herhangi bir roket mutlaka kimyasal tahrik sistemine bağlı olacaktır. Bu tür yolculuk fazlasıyla yavaş olacağından, bu düzeyde bir uygarlık (çoğunlukla) kendi gezegeniyle sınırlı kalacaktır.

Tip I

Gezegensel Kültür - Bu medeniyet, şu an Dünya üzerinde bulunanlardan biraz daha gelişmiş olacaktır. Gezegenlerindeki enerji çıktısının tümünü ustalıkla kullanabileceklerdir. Bu medeniyet, bizden binlerce yıl daha gelişmiştir. Böyle bir toplum, büyüyen nüfusunun enerji taleplerini karşılamak üzere yıldızının enerjisini toplayıp depolayıp kullanabilir. Bu durum, bu statüye erişebilmemiz için mevcut enerji üretimimizi 100.000 kat artırmamız gerektiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, tüm Dünya'nın enerjisini kullanabilmemiz, aynı zamanda tüm doğal güçleri kontrol edebileceğimiz anlamına gelecektir. Öyle ki, insanlar volkanlar, hava durumu ve hatta depremleri kontrol edebilir (en azından fikir böyle). Bu türden yeteneklerin elde edilebileceğine inanmak zor olsa da sonraki Tiplerle karşılaştırıldığında bunlar basit ve ilkel seviyeler olarak kalıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Tip II

Yıldızlararası Kültür - Bu uygarlık, tüm yıldızların gücünü kullanabilir (sadece yıldız ışığını enerjiye dönüştürmekle kalmaz, yıldızın kontrolünü de yapabilir). Bu senaryo için önerilen en popüler yöntem "Dyson Küresi"dir. Bu cihaz, yıldızın her bir santimini kapsayacak ve enerji çıktısının çoğunu toplayıp bir gezegene daha sonra kullanım için depolama amaçlı aktarabilecektir. Alternatif olarak, yıldızın füzyon gücü, bu medeniyet tarafından ihtiyaçlarını karşılamak için büyük ölçekli bir reaktör olarak kullanılabilir.

Diyelim ki Kardashev Ölçeği’ne göre en gelişmiş medeniyetiz ve tüm yıldızların gücünü kullanabiliyoruz vs. vs. yine de gördüğümüz üzere evrenin kanunları medeniyet skalasının en üst basamağında yer alsak bile belirli objelere bağlı olmasının medeniyetin gelişmişliği ile alakası yoktur.

Şimdi ise gelelim filmde ki sonsuzluk taşlarına.;

Ruh Taşı

Bu taşı kontrol eden kişi ya da güç, varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na atabiliyor. Ruhları hapsedebilme, ele geçirebilme olayı yani. İmana getiren taş da diyebiliriz. MCU’da şimdilik adı geçmese de ana hikayede büyük rolü olan Adam Warlock’un kontolünde olan bu taş, yine MCU’da henüz yüzünü göstermedi. Adam Warlock’un Marvel’ın bir nev-i İsa’sı, cizıskraystı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kendisini yukarıda Thanos’a diğer yanağını çevirtirken görebilir, alnındaki taşa da dikkat edebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Zaman Taşı

Zamanı bükmeye yarıyor. Akıllara zarar bir özellik olduğu aşikar. Yine bu arkadaş da MCU’da henüz karşımıza çıkmadı. Bu iki taşın, ilk Infinity War’a kadar bir şekilde karışımıza çıkacağını düşünüyoruz. Earth -616’da Runner’ın elinde olması gerekiyor.

Güç Taşı

Guardians of the Galaxy’de karşımıza çıkıyor. Orb’un içinde bulunan güç taşı, onu tutan kişiyi öldürecek kadar güçlü. Guardians of the Galaxy’de Orb’un ve güç taşlarının hikayeleri uzunca anlatılıyor. Şöyle diyelim, bu taşla gezegen falan patlatabiliyorsunuz. Kullanmak için de yarı tanrı olmanız ya da çok iyi bir arkadaş grubuna sahip olmanız gerekiyor.

Zihin Taşı

İlk Avengers filminde Loki’nin en tatlı trollüklerinden biri de asası yardımıyla Hawkeye’a siyah lens takıp friendly fire’ı açtırmasıydı. Tabii ki bunu da onun zihnini kontrol ederek yaptı. İkinci filmde bu taş bir şekilde Vision’ın alnına kondu. Akıl oyunları oynarken işe yarayan bir taşken Vision’a güç vererek MCU’da bizimkilerin en çok işine yarayan taş oldu.

Gerçeklik Taşı

“Thor: Karanlık Dünya”da, sıvı-gaz karışımı Aether olarak karşımıza çıktı. Kötü elflerden kurtarıldı ve The Collector’a iletildi. Bu taş, gerçekliği bükmenize yarıyor. Hem zaman taşına hem de gerçeklik taşına sahip olunca yapabileceklerinizi bir düşünün. Gerçeklik taşını yalnızca aklı başında kişiler kullanabiliyor. Akıl sağlığınız yerinde değilse, zaten doğru düzgün algılayamadığınız gerçeği bir de manipüle edemiyorsunuz. Bizce mantıklı.

Uzay Taşı

Tesseract’ın içinde bulunan bu sonsuzluk taşı, birçok kez Marvel filmlerinde boy gösterdi. Bir nevi portal ve yıldızlararası kolay taşımacılık amacıyla kullanılabildiğini ilk Avengers’da gördük. Mesela, bu taş bütün bir Chitauri ordusunu dünyaya ışınlayabiliyor.

Taşları tek tek incelediğimiz zaman tip-2 bir uygarlık olduğumuzu varsayalım enerjiyi tek bir objenin üzerinde toplarsak güç taşına benzer bir obje üretmemiz mümkün lakin bunun da evrenin kanunlarını değiştirecek bir obje olması olası değil ve şuan ki bilimsel verilerimize göre mantık dışıdır.

220 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kardashev Ölçeği. (1 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Sonsuzluk Taşları. (1 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close