Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Evrenin genişlemesinden dolayı galaksiler birbirinden uzaklaşıyorsa samanyolu ve andromeda nasıl birbirlerine yaklaşmaktadır?

3
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap
Orijinal Soru: Büyük patlama teorisine göre tüm galaksiler birbirinden uzaklaşmak zorundaysa samanyolu ve andromeda galaksileri nasıl birbiriyle çarpışacak?

Galaksi kümeleri birbirinden uzaklaşıyor, galaksiler değil. Bizim galaksimiz, Andromeda ile birlikte Virgo Süper kümesinin bir üyesi. Yaklaşık 1500'e yakın galaksi bu kümenin üyesidir. Dağınık bir galaksi görüntüsüne benzer ve kütleçekimi yüzünden birbirleri ile yolları kesişebilir.

113 görüntülenme
3
Paylaş
3
Orijinal Soru: Bütün Galaksiler birbirinden uzaklaşıyorsa nasıl oluyor da Samanyoluyla Andromeda çarpışacak deniyor?

Evrende hem karanlık enerji dediğimiz evrenin genişlemesini sağlayan enerji, hemde bununla çatışma içerisinde olan kütle çekim vardır. Bunların etkileri ise her yerde aynı ölçülmez. Kütlenin daha yoğun olduğu bölgelerde kütle çekim daha baskın gelirken diğer noktalarda karanlık enerji baskın gelip evrenin genişlemesini sağlayabilir. Samanyolu ve Andromeda ile de aynı şey geçerlidir. Evrende lokal grup dediğimiz bir bölgede kütle çekim karanlık enerjiden daha baskındır. Bu lokal grup Samanyolu, Andromeda ve Triangulum galaksileri dahil 30'dan fazla galaksi içermekte, ve grubun içerisinde de kütle çekim enerjisi karanlık enerjiden daha yoğun.

Bunu, Kerem Cankoçak'ın Caner Taslaman'a anlatmak için kullandığı bir örnek ile anlatabilirim. Bir bardağa su doldurup içtiğinizi düşün. Suyun çoğunluğunu rahatlıkla içebilirsiniz (bu içtiğiniz su evrendeki boşluğu temsil etmekte). Ancak bardağın dibinde biraz su kalacak. Bardağı ters çevirseniz bile kolay kolay aşağı dökülmeyecekler (bu kalan sular da galaksi kümelerini temsil etmekte). Neden? Hani kütle çekim her şeyin aşağı düşmesini sağlıyordu? Evet, kütle çekim bozulmadı. Ama o küçük boyutta adezyon ve kohezyon kuvvetleri kütle çekimden daha yoğun olduğu için bardakta kalan su dökülmedi. Aynı şey evren içinde geçerlidir. Karanlık enerjinin daha yoğun olduğu bölgelerde evren genişlerken, kütle çekimin daha yoğun olduğu yerler buna karşı koyabiliyor.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

Galaksilerin çarpışması, evrenin hızlanarak genişliyor olmasına engel değil.

Uzayda galaksilerin aldığı yolun egrisi, başka bir galaksinin hareketiyle buluşabilir. Gezegen sistem gibi kuasarlarin da hareket ettiği bir yol var. Bunlar zaman zaman karşılaşıp çarpışmanın boyutu hızına göre tek bir galaksiye de dönüşebilir, pek bir şey olmadan yollarına devam da edebilirler. Tabii ki bu süreçler çok uzun zaman dilimlerinde gerçekleşir.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et