Puan Ver
0
Puan Ver

Evrenin başka bir köşesindeki bir nesnenin şuanı bizim geleceğimiz ile aynı anda yaşanıyor olması geleceğimizin çoktan yaşandığını göstermez mi?

Yani çoktan yaşanmış şeyleri yaşıyoruz bizim için gelecek olabilir başkası için geçmiş.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Sizin kastettiğiniz şeyin temel sebebi ışıktır.

Zamanın akışı bulunduğunuz mekana göre değişmekte fakat orayla burasının zaman akışı aynı olamaz çünkü bulunulan mekandaki kütlelerin miktarı birbirinden farklıdır. Tabii bunu gözle görülür şekilde ve pratikte gözlemleyebilmek için herhangi bir karadeliğin olay ufkundan geçmemiz lazım. O da şu an imkansızdır.

Peki neden geçmişi görürüz?

Her şeyin bir hızı olduğu gibi fotonların da bir hızı vardır fakat bu hız o kadar hayal edilemez ki evrende ulaşılabilecek en yüksek hızdır. Bir nevi evrenin hız limitidir ışık hızı. Bu hıza rağmen bizden onlarca ışık yılı ötedeki bir yıldız patlasa dahi bize onlarca yıl yaydığı ışık gelmeye devam eder çünkü gelen ışık zaten onun onlarca yıl önceki -geçmişteki- halidir. Yani bir nevi geçmişe bakıyoruz. Aynı şey Güneş için bile geçerlidir. Yörüngesinde olduğumuz yıldızdan gelen bir foton gözümüze ancak sekiz saniyede ulaşabiliyor.

Aynı şekilde sizin dediğiniz de bu olayın bir sonucudur. Aslında arada çok bir zaman farkı olmasa bile siz oradan gelen bir ışık geç geldiği için kendinizi gelecekte yaşıyor gibi görebilir ve hissedebilirsiniz fakat belki o baktığınız yer artık orada yoktur bile.

Dünya'dan görülebilecek Süpernova 1987A patlamasının görüntüsü
Dünya'dan görülebilecek Süpernova 1987A patlamasının görüntüsü
Khosann

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Işık Hızı Hakkında Bilgiler Bu kaynak 'ışık hızı' hakkındaki yazdıklarımı doğrular niteliktedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
Geri Bildirim Gönder