Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Evrenin anlaşılmasında fizik biliminin katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

203 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Cevap
Hera Psamatehos
Hera Psamatehos Öğrenci

Merhaba :)

Fizik, temelde Evren olaylarının incelenmesidir.

Bu Reklamı Kapat

Fizik 5 harfli bir kelimedir ancak çok geniş bir etki alanına sahiptir.

Çevrenizde olup biten her şey fizik yasalarına içindedir.

Bu Reklamı Kapat

Size bazı günlük yaşam örnekleri vereyim:

1.Elektrik ve Elektromanyetizma:

 • Elektriksiz hayat günümüz dünyasında mümkün değil. Fizik kanunlarına içindedir.
 • Elektrik Jeneratörleri gibi cihazlar Elektromanyetizma kullanıyor.

2.Akışkanlar mekaniği :

 • Günlük amaç için suya ihtiyacınız var. Suyun akışı ister borulardan ister açık akış olsun, Akışkanlar Mekaniği dediğimiz fizik dalı tarafından yönetilir.
 • Aracın aerodinamiği de kendi yasalarına tabidir.
 • Nesnenin belirli bir sıvıda yüzüp yüzmeyeceği veya batacağı hakkında size bilgi verir.
 • Hava akışı (fan gibi harici bir kaynak kullanmak doğal)
 • Vücudunuzdaki kan akışı.
 • Böylece sıvılar nereden gelirse gelsin, akışkanlar mekaniği devreye girer.
 • Termodinamik ve Isı Transferi:
 • Buhar türbini, gaz türbini, su türbini veya başka herhangi bir tür olsun, elektrik üretmek için kullanılan türbinlerin tümü, termodinamiğin temel yasalarına tabidir.
 • Klima, Buzdolabı gibi cihazlar da termodinamik yasalarının uygulamalarıdır.
 • Bir bardağa soğuk su döktüğünüzde, dış yüzeyi ıslanır, bu, Isı Transferi Kanunları tarafından yönetilen buharların yoğunlaşmasıdır.
 • Gayzerleri soğuk günlerde kullanırsınız, bu ısı transferidir.
 • Bir sıvıyı soğutmak için buz kullanmak ısı transferini içerir.
 • Her tür otomobil motoru termodinamik yasalarını uygulamaktadır.

Klasik mekanik :

 • Katı cisimlerin hareketinin incelenmesi.
 • Bir vücudun farklı koşullarda ne kadar kuvvet hissedeceği klasik mekanik kullanılarak hesaplanabilir.
 • Tüm hareket türleri klasik mekanik kullanılarak yorumlanabilir.
 • Sürtünmenin çeşitli hareketler üzerindeki etkisi.
 • İki cisim çarpışırsa birbirlerine ne kadar kuvvet uygulayacaklarını.
 • Yerçekiminin etkisi.
 • Bir yay nasıl çalışır?

Dalgalar ve özellikleri:

 • Ses dalgaları hakkında size bilgi verir: hızı ve farklı koşulların dalga üzerindeki etkileri.
 • Işık dalgası (hem dalga hem de parçacık olarak ikili doğaya sahip olmasına rağmen)

Bunlara ek olarak, günlük hayatta çok daha fazla uygulamaya sahip birk çok fizik dalı vardır :)

Fizik yavaş yavaş her şeyin teorisine doğru ilerliyor..

Modellerle çalıştığımız ve bunlar tanımı gereği gerçekliğin soyutlamaları olduğundan, bir model asla kusursuz olmayaz. Yine de genel anlayışın kaynağı olarak, etrafımızdaki evrende gözlemlediğimiz çeşitli mekanizmaların işleyişini açıklamaya yeterlidirler.

Bu Reklamı Kapat

Yapılması en zor şeylerden biri doğru soruları sormaktır.

Ptolemaik sistem, 'gezegenler nasıl hareket eder' sorusuna bir cevap verdi ve cevap oldukça karmaşıktı. Zamanla, daha az karmaşık ve gözlemleri destekleyen bir modelle değiştirildi.

Modern teorilerin kusurları olacak mı? Elbette.

Önceki modellerle aynı kusurları içerecekler mi? Bizim için 'sıradan insanlar' böyle görünecek. Pek çok bilim insanı için bu, formüllerden ve modellerden, gerçekliğin soyutlamalarından bahsettiğimizi anladıkları için doğru olmayacak. Ve bu, 'bilim adamlarının' doğrudan sorumlu olduğu yaşlılıktan çok farklıdır. Akran değerlendirmesi gibi mekanizmalar, belirli önyargı / körlük hala mümkün olsa da, ciddi hataları önlemeye de yardımcı olur.

Bu Reklamı Kapat

Benim sınırlı anlayışımla, genel görelilik ve kuantum mekaniği hakkındaki teoriler şu anda gözlemlediğimiz şekilde 'gerçekliği' tanımlamak için en iyi modelleri sağlıyor.

Bu teorilerin ne kadar ilerlediğine bir örnek vermek gerekirse.

Güçlü teleskoplarla gece gökyüzünde şöyle bir şey gözlemlenebilir:

ESA / Hubble & NASA [Public domain]
ESA / Hubble & NASA [Public domain]
Wikimedia Commons aracılığıyla

Tüm doğa bilimlerinin yaptığı gibi, fizik mevcut rahat yaşamlarımıza yardımcı oldu. Liste uzun. Bilmenizi isterim ki, maddi yaşamınızı bu kadar konforlu hale getiren her küçük şey (içinde oturduğunuz dikkatlice tasarlanmış sandalye dahil) fizik olmadan mümkün olamazdı..

238 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Scientific. Fizik. (17 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 17 Ocak 2021. Alındığı Yer: Wikipedia, | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et