Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrende,morfolojik,dış görünüş olarak insana çok benzeyen(belki aynı olan), dünya dışı yaşamlar olabilir mi? Varsa genomları bizden %100 farklı mı?

Abiyogenezle ilgili olduğunu düşünerek(onlar da cansızlıktan gelmiş olacak) o kategoriye aldım.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba. İnsanın evrimi şemasına baktığımızda İnsanın atalarının Dünya koşullarına adapte olup genotip olarak değiştiğini ve buna bağlı fenotiplerin ortaya çıktığını görebiliyoruz. Dünya dışı yaşam konusuna gelecek olursak... Dünya dışı yaşamda bize benzer formların oluşmasını bekliyorsak öncelikle oradaki yaşamın su kaynaklı olması gerekir. Diğer canlılardan belirgin şekilde gerek toplumsal gerekse genetik olarak üst düzey Australopithecus benzeri bir canlının ortaya çıkmasını beklememiz gerek. Daha sonra bu ata türün milyonlarca yıl boyunca bizimkine benzer olaylar yaşamasını, benzer toplumsal yapıyı oluşturmasını beklemeliyiz. Ki bu maalesef mümkün değildir çünkü Dünya dışı öte gezegenin konumu her ne kadar Dünya’nınkine benzeyecek olsa da eksen eğim açısı, bu etkene bağlı iklimler, su oranı, afet sıklığı gibi etkenler illa ki bu evrimsel süreci değiltirecektir. Yine de zeki canlı türleri oluşamaz mı? Elbette oluşabilir fakat bu türün illa ki biz Homo sapienslere benzemesi gerekir, gibi bir kaide söz konusu değil. Teşekkürler.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
5

merhaba efe gerenli

şu andaki bilgilere göre dünya dışında canlı olmadığı bilim insanları tarafından kabul edilmektedir.ancak olma ihtimalide vardır. sadece günümüz teknolojisiyle varlığı kanıtlanamıyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon