Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Evrende boşluk var mıdır? Kuvvetleri nasıl somut algılaya biliriz?

Kuvvet derken bir birine etki eden enerji yoğunlukları, yani maddeleri bir birine ittirdiğimizde nasıl hereket ediyorlar? Mesela en küçük "madde" mesela atomu düşünelim iki atom bir birini nasıl etkiliyor hareket ede bileceği alan nedir? (fikrimi tam izah edemedim. )

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kuvvetleri kolay yoldan, somut olarak algılamanın bir yolu yok. Çünkü bunlar hayatımızda algılarımızla deneyimlediğimiz şeyler değiller. Elbette iki mıknatısı alıp birbirine aynı kutupları yaklaştırarak itmeyi hissedebilir, duyularımızla algılayabiliriz. Fakat arada ne olduğunu gözle görmüyoruz. Bunun için de demir tozları kullanarak, aradaki manyetik alan çizgilerini görselleştirmeye çalışıyoruz.

Bu tür etkileşimleri (kuvvetleri) soyut olarak kavramaya çalışmak gerek. Bunun için de en iyi kavramlar alanlardır. Skaler alan ve vektörel alan. Örneğin bir küp alalım ve altından ısıtalım. Böyle bir durumda küpün alt kısmı daha sıcak üst kısmı daha soğuk olacaktır. Eğer sıcaklık dağılımını inceleyecek olursak, bu bir skaler alan ifade eder. Küpün altından üstüne sıcaklık değişimi de onun o eksendeki sıcaklık gradyentidir. Sıcaklık, skaler bir nicelik olduğu için, bunu o küpün içerisindeki her bir noktanın bir değere sahip olması gibi düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz noktanın değeri ne kadar yüksekse, orası o kadar sıcaktır.

Aynı şey vektörel alanlarda da geçerli. Bu sefer değerin bir de yönü söz konusu. Manyetik alan çizgilerini düşünerek bunu somutlaştırabiliriz belki. O çizgileri çok ufak çizgilere böler ve bir yön verirsek, bir vektör ifade ederler. Bu nedenle Dünya'nın manyetik alanına giren yüklü bir parçacık, manyetik alan çizgilerini takip ederek kutuplardan Dünya'ya girer, Aurora'ları oluşturur. Skaler alan ve vektörel alan arasındaki en temel, konsept farkı bu.

Bunlarla ilgili detaylı bir seri hazırlamıştık. Üstelik alanların video anlatımları da var. Referanslara bırakıyorum.

2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Ö. Kayalı. Boyut Analizi, Skaler Ve Vektörel Kavramları. (14 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın